Zehirli atık tarım arazisine |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Zehirli atık tarım arazisine
Share 23 Eylül 2007

Kocaeli’nin Derince ilçesinde zehirli kimyasal atıkların tarım arazilerine bırakılmasının önü alınamıyor. Son olarak 900 ton zehirli atığın toprağa döküldüğü iddia edilirken bölgede birçok canlının yaşamını yitirdiği belirlendi.

Derince Taşköprü mevkiinde faaliyet gösteren Kaya-Bay Petrokimya Sanayi şirketinin sahibi Raşit Kayabay , bir yıl önce satın aldığı araziye kendisinden önce bölgede faaliyet gösteren İspet firması tarafından 900 ton civarında zehirli atık döküldüğünü iddia etti. Firmayı Oğuz Can ve Ahmet Tamer Çiçekdiken ‘den 1 milyon 400 bin YTL’ye satın aldığını belirten Kayabay, “Bu şirketin bütün çalışanları da benim şirketime geçti. Ben henüz üretim yapmadım. Fabrikayı satın aldığımda 18 ton kimyasal atık bulunduğunu gördüm. Bunları İzaydaş’a gönderdim, 28 bin YTL ödedim. Bu tesisin benden önce atıklarını Taşköprü bölgesinde Marmara Madencilik firmasına ait araziye bıraktığını da bana eski çalışanları anlattı” dedi.

Atıkların gömüldüğünden Çevre Müdürlüğü yetkililerinin de haberdar olduğunu ancak göz yumulduğunu savunan Kayabay, “Bir gün bu zehirler mutlaka ortaya çıkacak. Yetkililer gelsin, tespit yapsınlar. Ben ihbar ediyorum. Sonra günün birinde, bunlar senin firmana ait, sen gömdün diye benim kapıma gelmesinler” diye konuştu.

‘İFTİRA ATILDI’

İspet Petrokimya firmasından yapılan yazılı açıklamada ise iddiaların sahibi Raşit Kayabay’ın bir yıl önce şirketin arazisini ve tesislerini almak istediği, ancak anlaşma sağlanamadığı belirtilerek ” Bu şahıs daha sonra birtakım karanlık güçlerle şirketimizi basıp, darp fiilinde bulunmuş, şirketimizden bazı evrakların ve bilgisayarın kaybolmasından sorumlu olmuştur. Bu konular yargıya intikal etmişken şimdi de böyle bir iftira ile bizi zor durumda bırakmak istiyor” denildi. O bölgede bulunması olası zehirli atıklardan kendilerinin sorumlu olmadığını öne süren firma yetkilileri, iddiaların tamamen Raşit Kayabay’ın kendilerine yönelik husumetine dayandığını savundular.

YASAL İŞLEM YAPILACAK

İddialar üzerine Kocaeli Çevre Müdürlüğü ekipleri de söz konusu alanda inceleme yaptı. Demir korkuluklarla çevrili arazide başta kirpi olmak üzere pek çok hayvanın ölmesi dikkat çekerken Çevre Müdürlüğü Şube Müdürü Şennur Yıldız, “Atılan ve gömülen atık varillerle ilgili çalışma programı belirleyeceğiz. Bölgede kirlilikle ilgili acil bir durum yok. Buradaki atıkların bertarafını sağlayacağız. Sorumluları hakkında gereken yasal işlemler yapılacaktır” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu