İstanbul ‘yaşam kalitesi’nde iki sıra geriye düştü |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İstanbul ‘yaşam kalitesi’nde iki sıra geriye düştü
Share 7 Eylül 2007

Haftalık siyaset ve ekonomi dergisi İngiliz The Economist’in hazırladığı dünya kentleri ‘yaşam kalitesi’ endeksinde İstanbul, 104. sırada yer aldı. İstanbul böylece geçen yıl girdiği 102. sıradaki yerinden iki sıra gerilemiş oldu. Dünya kentlerinin değerlendirilmesi sırasında The Economist araştırmacıları istikrar, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, kültür-çevre ve altyapı olmak üzere beş ana kriteri dikkate alıyor.

Vancouver ilk, Londra yok

Derginin değerlendirmelerine göre, listenin ilk dördü geçen yılla aynı. Yani dünyanın en ‘yaşanılası’ kenti Kanada’daki Vancouver. Onu sırayla Avustralya’nın Melbourne kenti, Avusturya başkenti Viyana, Avustralya’nın Perth kenti ve beşinci sırada da Kanada’nın Toronto kenti takip ediyor.
Japonya’nın başkenti Tokyo 15, Fransa’nın başkenti Paris 24, Hollanda’nın başkenti Amsterdam 25, İrlanda’nın başkenti Dublin ise 50. sırada. Britanya’dan sadece Manchester kenti 48. sıradan endekse girerken, başkent Londra’ya bu yılki sıralamada hiç yer verilmedi. 104. sıradaki İstanbul’un ardından 105. sırada Cidde, 110. sırada Yeni Delhi, 116. sırada Endonezya’nın başkenti Cakarta, 120. sırada İran’ın başkenti Tahran yer aldı. Listenin son ve 128. sırasında ise Zimbabwe’nin başkenti Harare var.

Kaynak: Radikal


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org