İnebilen biniyor! |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İnebilen biniyor!
Share 20 Eylül 2007

İstanbul’un trafik çilesine çare olması için uygulamaya konulan metrobüs macerası tam bir skandala döndü. Vatandaşı metrobüs ile buluşturacak olan üst geçitler tamamlanmayınca, şimdi de yaya trafiği kâbusu yaşanıyor.

Her zaman olduğu E-5’in karşı tarafında yer alan tramvay durağına gitmek isteyenler önceki akşam korkunç bir kalabalık ile karşılaştı. Yıllardır kullandıkları üst geçitte inanılmaz bir izdiham gören vatandaşlar gözlerine inanamadı. Metrobüs ile vatandaşı buluşturacak üst geçitlerin tamamlanmaması nedeniyle metrobüs yolcuları da aynı üst geçidi kullanmaya kalkınca olanlar oldu. Yaya geçidinin merdivenlerine adım atanlar başlarına geleceklerden habersiz ilerlemeye çalıştı. Ancak yaya geçidinde yaşanan izdiham nedeniyle ilerlemek imkansızdı. Kalabalığın içine giren vatandaşlar geri çıkmak isteseler de bunu başaramadı. E-5’in karşı tarafına geçmek için ilerlemeye çalışanlarla metrobüsten binenler ve inenler çakışınca işler arapsaçına döndü.

En fazla iki dakika sürecek olan bir mesafeyi kalabalıkla boğuşarak yarım saatte aşan vatandaşlardan bazıları metrobüse bazıları da yolun karşı tarafındaki tramvay durağına ulaştı. Üst geçiti yarım saatte aşarak metrobüse ulaşan vatandaşlar, 16 dakikada Avcılar’a vardı. Üst geçitte adım atmak imkansız hale gelirken, tramvayı kullanmak için E-5’in karşı tarafına geçmek isteyenler iki dakikalık mesafeyi yarım saatte aldı.

ÜST GEÇİTLER KABUS OLDU

Burası Cevizlibağ üst geçidi. Metrobüsün son durağı olan Cevizlibağ’da metrobüs için yapılacak olan üst geçit yetişmeyince yetkililer derme çatma bir çözüm buldu. Yıllardır kullanılan üstgeçide bir merdiven eklenildi ve metrobüs durağına vatandaşın ulaşması sağlandı. Ancak, akşam saatlerinde iftara yetişmek için ücretsiz olan metrobüse akın eden vatandaşlar, üst geçitte izdiham yarattı. Metrobüsten inenler ile binecek olanlar üstgeçitte karşılaşınca ortaya bu manzara çıktı.

CANINI HİÇE SAYANLAR

Metrobüs duraklarında yaşanan bu izdihamı görüp de üst geçitten geçmeye korkar hale gelenler canlarını tehlikeye atarak E5’te karşıdan karşıya geçmeye çalıştı. Binlerce aracın arasına kendisini atan vatandaşlar, istenmeyen kazalara da davetiye çıkardı.

Metrobüs ne kadara maloldu?

Metrobüsün Topkapı – Avcılar arası inşaat faaliyetleri 156 milyon YTL’ye maloldu. Bu maliyet, metrobüs hattının yapılması, yan yolların yapılması, D-100 Karayolu’nun düzenlenmesi, ek köprülerin yapılması, kavşakların düzenlenmesi, yaya üstgeçitlerinin yapılması, aydınlatma, peyzaj, altyapı tesislerinin yapılması ve durakların yapılmasını içeriyor. Mayıs 2006’da Hollanda firması ile anlaşması yapılan 50 metrobüsün her biri 1 milyon 200 bin euro.

Kaynak: Akşam


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org