Yanan ormanın rantiyeleri |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Yanan ormanın rantiyeleri
Share 20 Eylül 2007

Manisa’da geçen ağustosun ortasında çıkan yangınlar bütün Egeliler gibi bizim de yüreğimizi dağlamıştı. O gün söylemiştik, dönemin Orman Bakanı da benzer laflar etmişti, “Pis kokular var ama buralar yeniden orman arazisi olacak” demişti. Gelişmeler pek de öyle olmadığını gösteriyor. Önceki gün Egeçep- yani Ege Bölgesi’nde çevre ile ilgili kaygısı olan herkesi bir araya getiren platformdan gelen açıklama ve sorular o günlerdeki kaygılarımızı yineledi.

Bu yangınlar yaşamdan yana olan herkesi derinden yaralamış, yangınlara ilişkin pek çok ihbar alınmış, yangınların çıkış biçimi ve yanan alanlar pek çok kuşkuyu beraberinde getirmişti. Egeçep grubu yaptığı araştırmalar sonucu hazırladığı raporu, Çevre ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile Manisa Valiliği’ne göndermiş ve bu makamlardan “Manisa Orman İşletme Müdürlüğü’nde ihmali olanların ortaya çıkartılmasını, gerekli yasal işlemlerin derhal başlatılmasını, yapılan soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için soruşturulan kamu görevlilerinin açığa alınmasını ya da görev yerlerinin değiştirilmesini ve soruşturmalar konusunda bilgi verilmesini” istemiş.

Cevap bekleyen sorular

Platform sözcülerinin Manisa’daki yangınlarla ilgili olarak sorduğu sorular var. Bu soruların yanıtlarını biz de merakla bekliyoruz:

# Yangınlardan 6 gün önce, Manisa Orman İşletme Müdürü ve Manisa Merkez Orman İşletme Şefi hakkındaki şikayetleri incelemek üzere müfettişlerin geldiği bilinmektedir. Bu şikayetler nelerdir ve soruşturma nasıl sonuçlanmıştır?

# Kesimlere ilişkin usulsüzlükler ile yangınlara ilişkin idari ve adli soruşturma hangi aşamadadır? Soruşturma kapanmış mıdır, yoksa farklı yönlerde araştırmalar derinleştirilmekte midir?

# Orman İşletme Müdürü ve Orman İşletme Şefi hakkında kesimlerdeki usulsüzlükleri soruşturmak için gelen müfettişler, yangının çıkması üzerine, yangın konusunu da incelemekle görevlendirilmiştir. Yangın konusunda yapılan soruşturmada, konusunda uzman orman yüksek mühendislerinden yararlanıldığı takdirde olayın bir çok yönü açıklığa kavuşabilecektir. Soruşturma ekibinde orman yüksek mühendisi var mıdır?

# Tüm yangınlar, aynı Orman İşletme Şefliği sınırları içinde ve birbirine yakın alanlarda çıkarılmıştır. İlki dışında tüm yangınlar, yangın ekipleri bölgeden ayrılır ayrılmaz çıkarılmıştır, bunun nedeni araştırılmış mıdır?

# Yangının çıkış biçimi, Yeni Asır Gazetesi yazarı Kemal Önderoğlu’nun da belirttiği gibi, yangının orman işlerinden çok iyi anlayan birileri tarafından çıkarıldığını göstermektedir. Yeni Asır’daki iddialar ciddi bir şekilde soruşturulmuş mudur?

# Yangınlarla hangi deliller karartılmaya çalışılmıştır? Örneğin, çok daha yüksek fiyatla satılması gereken yongalıkların, yakacak odun fiyatıyla satılması gibi bir durum var mıdır?

# Manisa Orman İşletme Müdürlüğü içinde daha önce yaşanan sürtüşmeler ile yürütülen soruşturmalarla yangınların bağlantısı olup olmadığı araştırılmış mıdır?

# Soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için, haklarında soruşturma açılan müdür, şef ve diğer görevliler neden hala görevlerinin başındadır?

# Yakaköy Muhtarı kimlerden nasıl tehdit almıştır? Bu konu araştırılmış mıdır?

Anayasa taslağındaki ormanlar

Platform sözcüleri, hükümetin hazırladığı Anayasa taslağındaki değişikliklere de dikkatimizi çekmişler. Aynen katıldığımız bu düşünceleri de paylaşmak isterim:

Anayasa değişikliği taslağında yer alan “orman alanı dışına çıkarılabilecek alanların genişletilmesi” “orman alanlarının başka alanlara dönüştürülmesinin önünün açılması”, “orman alanlarının satılması ve kullanım hakkının devrine” ilişkin düzenlemelerle orman işgalcilerinin ödüllendirilmesi, daha önce yasalaşamayan 2B yasalarının yeniden gündeme getirilmesi kaygı vericidir. Rant hesaplı politikalara uygun yatırımlar nedeniyle, son 35 yılda ülkemizdeki ormanlık alanlar yüzde 33’ten yüzde 13’e düşmüştür. Koruyucu, önleyici ve geliştirici tedbirlerden çok yangın söndürme yatırımları arttırılmış olmasına karşın, yangınlar giderek azalmamış artmıştır. Buna bağlı olarak ağaçlandırma şirketleri artarken, madencilik, ikinci konutlar, turizm tahsisleri vb kara dayalı yatırımların teşvik edilmesi sonucu ormanlık alanlar hızla azalmıştır. Bir an önce kar hesaplarına ve ranta dayalı düzenlemelerden vazgeçilerek, yanan ormanlık alanların başka amaçlı kullanılması kesinlikle engellenmeli, koruyucu ve geliştirici kamusal eğitim ve uygulamalara ağırlık verilmelidir. Orman yangınlarıyla oluşan “orman vasfını yitirmiş alanların”, orman alanı dışına çıkartılmasını sağlayan yasal düzenlemelerden vazgeçilmelidir. Orman yangınları ancak bu şekilde önlenebilir.

Kaynak: Akşam


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org