TIR trafiğine İDO gemili çözüm buldu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TIR trafiğine İDO gemili çözüm buldu
Share 21 Eylül 2007

ROPAX olarak adlandırılan 140 TIR kapasiteli gemilerle Ambarlı’dan Mudanya’ya gidiş iki saate inecek. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İDO), kentin içinden geçen TIR’ları gemilerle taşıyarak trafik sorununun çözümüne katkı yapacak. Üç yıl sonra hayata geçmesi planlanan Ro-Ro projesi uygulamaya konulduğunda, Ambarlı-Mudanya hattında ilk etapta çalışacak iki gemiyle bir günde yaklaşık 1700 TIR artık İstanbul trafiğine girmeyecek. İstanbul’un kent içinden geçen transit ve ağır araç yükünü en aza, hatta sıfıra indirmek amacıyla hazırlanan proje kapsamında İDO’nun yaptıracağı 140 TIR kapasiteli ‘ROPAX’ olarak adlandırılan bir geminin günde altı sefer yapması planlanıyor. Buna göre, karşılıklı altı sefer yapacak iki gemi, 1680 TIR’ın İstanbul trafiğine girmesini engelleyecek.

Tamamlanması üç yıl sürecek
Gemiler ve terminaller çift rampa sistemine göre yapılacak. Bu şekilde, gemilerin daha hızlı şekilde yüklenip boşaltılması hedefleniyor. Ambarlı’dan yarım saatte 140 TIR’ın yüklendiği gemiler, iki saatte Mudanya’ya varacak, yarım saatte de boşalacak. Böylece bir TIR şoförü karadan yaklaşık altı saatte kat ettiği yolu üç saatte alacak. İDO, TIR’ları taşıma ücreti olarak da ‘yakıt artı otoban ücreti’ne karşılık gelen bir fiyat belirleyecek.
Projede İngiltere-Fransa arasındaki Manş Denizi’ni geçmekte kullanılan Ro-Ro gemilerinin örnek alınması gündemde. Bu gemilerin 70 milyon avroya mal olacağı tahmin ediliyor. Yolcu ve otomobil de taşınacak gemiler, 800 yolcu kapasiteli. Sadece otomobil taşıma durumundaysa gemilerin araç kapasitesi 680 olacak.

Kaynak: Radikal


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.orgTürkiye'nin Lider Yapı Platformu