Şerif Ali’nin çiftliği şehrin yeni merkezi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Şerif Ali’nin çiftliği şehrin yeni merkezi
Share 27 Eylül 2007

Konut arzının hızla arttığı bölgelerin başında gelen Ataşehir’de arsa sıkıntısı başlayınca inşaat sektörü civar yerlere ilgi göstermeye başladı. Yükselen konut projeleri ile yeni bir döneme giren bu bölgelerin bir tanesi de Şerifali oldu. Ümraniye’ye bağlı Dudullu semtinin içinde yer alan Şerifali, Ataşehir’e yakın olmak isteyen, ancak arsa veya fiyat sıkıntısı çekenlerin gözdesi haline geldi.

Sağlam zemine güven duyuluyor

İsmini yıllar önce sözü geçen yerde bir çiftlik sahibi olan Şerif Ali’den alan bölge, eskiden kuş uçmaz kervan geçmez diye tabir edilirken özellikle son iki yıldır gayrimenkul alanında büyük sıçramaya sahne oldu. Aralarında Alper İnşaat, Mimtur İnşaat, Dekon İnşaat, Bina Tek Yapı ve son olarak da sektöre ilk adımını atan Canan Yapı’nın bulunduğu pek çok inşaat firması büyük projeleri ve yeni yatırımları için Şerifali’yi seçti. Bundaki en önemli faktörlerin başında bölgenin Ataşehir’e yakın olması gelirken, zeminin sağlamlığı da yatırımcı ve tüketiciyi en çok cezbeden unsurlardan biri. Sabiha Gökçen Havalimanı, Palladium Alışveriş Merkezi, büyük süpermarketler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne (FSM) yakınlığı da Şerifali’nin tercih edilme sebepleri arasında sayılıyor.

Arsa fiyatları 2’ye katladı

Öyle ki, bölgede gayrimenkul danışmanlığı yapan ofis sahibi Taşkın Kibar, özellikle arsaların son dönemde çok değer kazandığını ve iki yıl önceki fiyatlarla karşılaştırıldığında rakamların 2 katına çıktığını söylüyor. Kibar, “10 yıl önce dağ başı denen yerler bugün birbirinden lüks projelerin yükseldiği bir yerleşim yeri haline geldi” diyor.

Sınırları genişledi

Dudullu sınırları içindeki Şerifali’nin yeni yatırımlar nedeniyle sınırlarının genişlediğine de dikkat çeken Kibar, “Normalde Dudullu aşağı ve yukarı diye ikiye ayrılık ve Şerifali, Aşağı Dudullu’dadır. Ancak şimdi projeleri inşa eden firmaların yukarı kadar çıkması ile sınırları genişledi” diyor.

Müteahhitler dönüştürme peşinde

Acar Holding’in inşa ettiği Acarlar Sitesi’nin de bulunduğu Yeniçamlıca Mahallesi olarak bilinen eski Şerifali bölgesi ise daha çok eski yapıların bulunduğu bir mevki. Ancak müteahhitler oradaki arsalara da göz dikmiş durumda. Kibar, pek çok eski binanın inşaat şirketleri tarafından satın alınıp dönüştürülmek istendiğini belirtiyor.

Kaynak: Sabah


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu