Tarihi Tekel binası restore ediliyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tarihi Tekel binası restore ediliyor
Share 20 Eylül 2007

Ankara’nın Cumhuriyet dönemi yapılarından tarihi Tekel Başmüdürlüğü binasının restorasyonu, 1 Ekim 2007 tarihinde yeniden ihale edilecek. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri, 15 Mayıs 2006 tarihinde ihale edilen ve 20 Haziran-26 Kasım 2006 tarihleri arasında tamamlanması öngörülen tarihi Tekel Başmüdürlüğü binasının onarımı işinin, yeniden ihale edileceğini ifade ederek, ihalenin 1 Ekim’de açılacağını belirttiler.

Bugüne kadar binanın restorasyon çalışmaları için 295 bin 825 YTL 23 Ykr harcandığını, restorasyon uygulamalarının tamamlanması için de 4 milyon 902 bin 691 YTL 12 YKr ödenek gerektiğini aktaran yetkililer, şunları kaydettiler:

“15 Mayıs 2007 tarihinde ihale edilen iş kapsamında, söz konusu binada restorasyon projesi doğrultusunda öncelikli olarak çatı, sıva raspası, söküm işleri ile yapının temel-kiriş bağlantılarının araştırılmasına başlanmıştır.

STATİK YAPI DEĞİŞTİRİLİYOR

Eski Tekel Başmüdürlüğü binası onarımı işi içerisinde yüklenici firma ile yapılan sözleşme gereği uhdesinde olan statik projelerin hazırlanması aşamasında, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanlığına müracaat edilerek, yapıda servis ve deprem yükleri açısından gerekli incelemeler yaptırılmış ve söz konusu birimlerce hazırlanan statik ön raporlarda binanın statik yapısının değiştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

Söz konusu binaya ait statik raporlar doğrultusunda iç duvar ve döşemelerin yıkılarak rekonstrüksiyon yapılmasına yönelik hazırlanan mimari projeler Ankara Kültür ve Tabiat V kararı ile onaylanmıştır. Rekonstrüksiyon yapılmasına yönelik hazırlanan mimari projelerin yapıya uygulanabilmesi için gereken imalatların maliyetinin mevcut sözleşme ile yapılamayacağı ortaya çıktığından dolayı anılan iş karşılıklı olarak tasfiye edilmiştir.”

Kaynak: Hürriyet Ankara


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org