Talu: Ortak aramıyoruz, krediyi öder, karizmayı çizdirmeyiz |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Talu: Ortak aramıyoruz, krediyi öder, karizmayı çizdirmeyiz
Share 26 Eylül 2007

Seyrantepe ihalesinde gelirden elde edilen payı yüzde 7’ye çıkartarak son raundu kazanan TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar için “İhaleyi 7-0 kazandı” diyen Eren Talu, Alke şirketiyle ihaledeki şartların tamamlanması için ortak olduklarını söyledi.

Bundan sonraki süreçte projeye ortak aramadıklarını belirten Talu, “Kredi kullanıp projeyi zamanında tamamlarız. Karizmamızı çizdirmeyiz” dedi.

SEYRANTEPE ihalesinde son raundu kazanarak TOKİ’nin payını yüzde 7’ye çıkartan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar’ın, ihaleden 7-0 galip çıktığını söyleyen Eren Talu, “İhalede Alke’nin iş karnesini kullandık. Yeni ortak aramıyoruz. Projenin yüzde 15’i tamamlandığında ise bankalardan kredi kullanacağız. Paramızı zamanında ödeyip karizmayı çizdirmeyiz” dedi. Talu, ihale süreciyle ilgili olarak şöyle konuştu: “Başkan çok iyi pazarlık yaptı. Ve 7-0 galip geldi. Gelir payını yüzde 6’ya bile düşüremedik. İhale sırasında “sıfır” dediğimiz hasılattan TOKİ’ye ayrılan payı yüzde 7’ye yükseltme taahhütnamesini Bayraktar’a verdik. Tüm işlemler bitti. Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın’a sözüm var 2009’da takımı Seyrantepe’de sahaya süreceğiz.” İhale süresince baskı altında kaldıklarını belirten Talu, “777 milyon 777 bin 777 YTL gelir payı üzerinden idareye 234 milyon 567 bin 890 YTL gelir payı önermiştik. Ancak gelirin daha da artacağını öngördük. TOKİ’nin de bu konuda çalışmaları oldu. Bize gelirdeki artıştan yüzde 7 pay önerdiler ancak biz bu payı 6’ya bile indiremedik” dedi.

YENİ ORTAK ARAMIYORUZ: İhaledeki şartnameleri tamamlayabilmek için Eren Talu-Alke İnşaat Grubu Ortak Girişimi ile ihaleye katıldıklarını belirten Talu, “İhlade bazı şartların tamamlanması gerekiyordu. Bizde Alke’nin iş karnesini kullandık. Bundan sonra yeni bir ortak aramıyoruz. Projenin yüzde 15’i tamamlandığında TOKİ’den alacağımız belgeyle bankalardan kredi kullanacağız. Parayı zamanında ödeyip, projeyi bitireceğiz” diye konuştu. Alke şirketiyle birlikte daha önce bir kaç projeye imza attıklarını vurgulayan Talu şöyle konuştu: “Alke beraber çalıştığımız bir grup. Kendi içimizde belli iş bölümleri yapıyoruz. Daha önce otel projesi gibi çalışmalarda beraberdik. Ancak yeni bir ortak söz konusu değil. TOKİ’nin sözleşmesinde finans ve kredi gibi modeller bulunuyor.”

GALATASARAY 2009’DA SEYRANTEPE’DE: Eren Talu, ihale sürecinin uzadığına dikkat çekerek, “Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın’a söz verdim. Galatasaray futbol takımını 2009’da Seyrantepe’de sahaya süreceğiz” dedi. Proje kapsamında oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı Galatasaray’a verilmişti. Seyrantepe’de Hazine’ye ait 120 dönüm arazi, stat yapımı için TOKİ’ye devredilmişti. Projenin 720 günde bitirilmesi öngörülüyor.

Seyrantepe’de neler olacak

52 bin seyirci kapasitesi.

3 bin araçlık kapalı otopark.

720 günde tamamlanacak.

Üstü açılıp kapanabilecek.

Galatasaray’a özel 300 metrekarelik soyunma odası.

Ali Sami Yen Stadı’na Türkiye’nin en yüksek binasını dikeceğim

EREN Talu, Ali Sami Yen’in yerine yapılacak projenin de çok iddialı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin en yüksek binasını dikeceğim. Dünyanın hiçbir yerinden kopya olmayan bu bina 50 kat olacak” dedi. Proje hakkında detaylarda veren Talu şöyle konuştu: “Hayalimdeki projeleri yapmaktan mutluluk duyuyorum. Ali Sami Yen’in bulunduğu yer çok önemli. İstanbul’un merkezi semtlerinden biri olan Mecidiyeköy her geçen gün gelişme gösteriyor. Stat yerine yapacağımız proje ile birlikte Türkiye’nin en yüksek binasını dikeceğim. İçinde rezidans ve alışveriş merkezlerininde bulunacağı proje yakın zamanda hayata geçecek.

Kaynak: Hürriyet


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu