Sulukule Bienal’de, Bienal Sulukule’de |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Sulukule Bienal’de, Bienal Sulukule’de
Share 7 Eylül 2007

Sulukule halkı, Sulukule’ye ilgi gösteren Bienal’e teşekkür ediyor.

10. İstanbul Bienali bugün bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Basın toplantısında İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şakir Eczacıbaşı, Bienal Sponsoru Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Koç ve Bienal Küratörü Hou Hanru birer konuşma yaparak etkinlikleri ve Bienal’in amaçlarını tanıttılar.

Sayın Eczacıbaşı’nın “sanatın, sanatçının milliyetinin olmadığını, sanatçıların küresel sorunlara ilgi gösterdiğini”söylemesi önemliydi. Sulukule Roman Derneği Bienal hazırlıklarının ilk aşamasından beri uluslar arası sanatçılarla ilişki kurdu. Yalnızca Bienal sanatçılarını değil, Almanya’nın Essen, Fransa’nın Lille, İngiltere’nin Sussex, Lübnan’ın Beyrut, İtalya’nın Siena kentlerinden birçok sanatçıyı konuk etti. Kültür yöneticilerini ağırladı. Sulukule’li sanatçılar bazı uluslararası etkinliklere davet edildi.

Sulukule Bienal’deki Superflex topluluğu ile de ilişki kurdu. Mahalleden canlı yayın yapacak bir SüperKanal hazırlığına girişti. Mahallede ‘GeceGezenler’ etkinliği kapsamında sinema yayınına girişti.

“Bienal’in İstanbul’da bir paradigma değişikliği yaratmasını ve kalıcı olmasını hedefliyoruz” diyen Bienal’in amaçlarını ifade eden Bienal küratörü Hou Hanru’nun görüşlerini aynen paylaşıyoruz. Biz de İstanbul’un sanatın yaratıcı sorgulama enerjisine açılmasını, insanların ayrımcılığa tabi olmadan barış içinde yaşamasını istiyoruz. Hanru’nun “küresel savaş çağında iyimserliğini” paylaşmak için kent uygulamalarının çoğulcu düşünceye ve yaratıcılığa açılmasını istiyoruz.

10. İstanbul Bienali açış konuşmasında “Bienal’de çocuklarımızı sanatla tanıştırmayı hedefliyoruz” diyen Bienal Ana Sponsoru Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un sözlerini canı gönülden destekliyoruz.

Sulukule çocukları sanatla tanışmaya hazır. 10. İstanbul Bienali’nde Sulukule çocukları mahallelerinin hikayelerini anlatıyorlar. Malezyalı sanatçı Hoy Cheong Sulukule’de çocuklarla dört haftalık atölye çalışmasıyla gerçekleştirdiği çalışmayı antrepo binasında sergiliyor.

Sulukule halkına sahip çıkan Bienal’e teşekkür ediyoruz

Sulukule’ye ve antrepoya sizi bekliyoruz.

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org