Su kaynakları satılacak |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Su kaynakları satılacak
Share 9 Eylül 2007

AKP hükümeti, Türkiye’de yaşanan kuraklığa çözüm arayışları gerekçesiyle DSİ’yi yeniden yapılandırmaya hazırlanıyor. AKP, Su Yasa Tasarısı Taslağı çalışmalarında, AB ve Dünya Bankası’nın daha önce Türkiye’deki su kaynaklarının yönetimi için hazırladıkları raporları referans olarak kabul ediyor. Dünya Bankası’nca hazırlanan rapor, ” Sulama ile Su Kaynaklarının Özelleştirilmesi ve Yönetimi ” konularını içeriyor.

AKP, ” kuraklığa çözüm” arayışları çerçevesinde öncelikli olarak DSİ’yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan alarak Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağladı. Afyon’dan Milletvekili Veysel Eroğlu ‘nun bakan olmasıyla birlikte DSİ’nin yeniden yapılandırılması hemen gündeme geldi. Kurumun yeniden yapılandırılması için hazırlanan Su Yasa Tasarısı Taslağı’nın çalışmalarında AB Su Çerçeve Direktifi ile Dünya Bankası’nca 2006 Türkiye için hazırladığı raporun dikkate alındığı öğrenildi. Söz konusu raporların dikkate alınması durumunda DSİ’nin işleyişinde ve yapısında önemli değişikliklere gidilmesi bekleniyor. Dünya Bankası uzmanları tarafından 2006 yılında hazırlanan rapordaki öneriler şöyle sıralanıyor:

– DSİ’nin geliştirilebilecek su kaynaklarını tespit etmek ve su kaynaklarını geliştirmek gibi iki türlü sorumluluğu buluyor. Bu iki görevin birbirinden ayrılması gerekiyor. DSİ, su kaynakları geliştirme bölümünün su kaynakları geliştirme lisanslarını düzenlemeli.

– Ulusal su yönetim kuruluşu için Birleşik Entegre Model ve Ulusal Su Kurumu Ayrık Modeli olmak üzere iki bölüm oluşturulabilir. Birinci modele göre su kaynakları yönetimi, işletme ve bakım planlama, projelendirme ve inşaat fonksiyonları tek bir kuruluşun çatısı altında toplanabilir. Bu kapsamda hidroloji bölümü, su-gözlem kuyuları ve işletme hidrolojisi bölümeleri mevcut daire başkanlığından, Su Kaynakları Yönetim Başkanlığı’na devredilebilir. İkinci modelde ise Su Kaynakları Yönetim Bölümü, diğer işletme ve bakım bölümü ve planlama, projelendirme ve inşaat bölümlerinden ayrı olarak oluşturulabilir. Su Kaynakları Yönetim Bölümü başlangıç yıllarında Başbakanlık’a bağlı bir birim olarak hizmet verebilir.

– Bölgelerde havza su konseyleri ile havza ve bölge ofisleri kurulabilir.

– Türkiye’nin sulamadaki su tüketim miktarı yüzde 75-80’dir. Ekonomik olarak sulanabilecek alan, tespit edilenin ancak yüzde 63’ü kadar olmalı. Fazla olması durumunda sulanacak alanlar azaltılmalı.

AB’nin Su Çerçeve Direktifi’ni Uygulama Projesi’nde ise şu öneriler yer alıyor.

– Nehir havza yönetim planları çıkarılmalı.

– AB Su Çerçeve Direktifi’nin önerdiği şekilde su yasası oluşturulmalı.

– Halen 26 adet olan nehir havzası sayısı 6 adete düşürülmeli ve sınırı aşan sular ayrı bir havza olarak ele alınmalı.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Yaren ÇOLAK     İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Bakırköy Meydanı, Salacak kıyıları ve Taksim Meydanı’nda uygulanacak projelerin halk tarafından belirlenmesi için başlattığı oylamanın yankıları sürüyor. ‘Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’ için ilk üçe giren tasarımlar için oylama 12 Kasım’da tamamlanacak. Ancak hazırlanan projelere itiraz eden de var, bunu olumlu bulan da. “Meydan, ağaçların altına gömülmüş” diyen […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu