Sanat eserine ‘yakacak’ muamelesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Sanat eserine ‘yakacak’ muamelesi
Share 27 Eylül 2007

Fransız sanatçı Hubard, çarpık yapılaşmayı eleştirmek için tahta ve plastik kasalardan bir eser hazırladı. Bazı vatandaşlar kasaların yakacak olarak verilmesini isteyince, güvenlik eserlerin başında nöbet tutmaya başladı.

Fransız Kültür Derneği ve K2 Güncel Sanat Merkezi işbirliğiyle 7 Eylül-7 Ekim arasında düzenlenen “Port İzmir 07” Güncel Sanat Etkinliği kapsamında tahta kasalardan oluşan eser dar gelirliler tarafından “yakacak” olarak alınmak istendi. Etkinliğe katılan sanatçılar Konak, Basmane ve Alsancak’taki değişik mekânlarda sanat eserlerini sergiledi. Fransız Severine Hubard kentte tanık olduğu çarpık yapılaşmayı yansıtmak istedi.

İlgi tahta kasalara!

Hubard, Tarihi Basmane Garı’nda “Çivi çiviyi söker” başlığıyla tahta ve plastik kasalar ile değişik inşaat malzemelerinden oluşturduğu eserini sergilemeye başladı. Hubard, kent insanını bu çalışmasına ortak etmek için de ücretsiz vereceği inşaat malzemeleriyle, kendi eserinin yanına İzmir’in eski halini yansıtacak çalışmalar yapmaları çağrısında bulundu.

Basmane semtinde oturan dar gelirliler, sanatçının bu çağrısından çok, eserinde kullandığı tahta kasalarla ilgilendi. Birçok dar gelirli, Basmane Garı içindeki tahta kasaların kışın yakmak üzere kendilerine verilmesini istedi. Basmane’nin gelişmesi için oluşturulan “Kent Gözlemcileri” grubu, kendilerinden tahta kasa isteyenlere bunların bir sanat çalışması olduğunu anlatarak dokunmamalarını istedi.

Etkinliğinin ilk günlerinde de bir Fransız sanatçının Gündoğdu Meydanı’nda palmiye ağacına yaptığı demirden döner merdiven de belediye tarafından tehlike yarattığı gerekçesiyle söktürülmüştü.

Kaynak: Milliyet


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu