Restore edilmeyen Eğirdir Kalesi’ne ‘Dikkat taş düşebilir’ levhası konuldu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Restore edilmeyen Eğirdir Kalesi’ne ‘Dikkat taş düşebilir’ levhası konuldu
Share 8 Eylül 2007

Eğirdir’in en önemli simgelerinden biri olan kale ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Eğirdir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na restorasyon için başvuru yapmasına rağmen olumlu cevap alınamadığı öğrenildi.

Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen Eğirdir Kalesi, bugünlerde ayakta kalabilmek için direniyor. Eğirdir için önemli bir turizm eseri olan kale içn gerekli restorasyon yapılmazsa yıkılacak. Yıkılma tehlikesini fark eden yetkililer, kalenin önüne ‘Dikkat taş düşebilir’ levhası bile konuldu.

Kaleden çoğu zaman taş parçalarının düştüğünü söyleyen Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, kışın büyük kaya parçalarının düştüğünü ifade etti. Eğirdir Kalesi’nin son günlerini yaşadığı kaydeden Başkan Şengöl, en kısa zamanda bakım yapılmazsa kalenin yok olacağını söyledi. Kalenin her düşen kaya parçasıyla yok olduğunu belirten Şengöl, artık vatandaşlar için de tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sürekli restorasyon için başvuruda bulunduklarını söyleyen Şengöl, şöyle devam etti: “Biz kaleyi restore etmeye hazırız. Yıllar öncesinden günümüze ışık tutan bu eserin yaşatılması gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan defalarda proje istememize rağmen bize olumlu cevap gelmedi. Böyle önemli bir tarihi eserin göz göre göre yıkılması acı bir durum. Bakanlık, Türkiye genelinde turizm alanlarını açıklıyor. Ama göl ve doğa turizmin göz bebeği olan Eğirdir Kalesi’ne sahip bile çıkılmıyor. Biz bu kalenin biran önce restore edilip eski günlerine geri döndürülmesini istiyoruz. Bakanlık tarihi eserlere gerçekten önem verip, yaşatmak istiyorsa biran önce harekete geçip bu eseri kurtarmalıdır. Turizm için burası çok önemlidir.”

Başkan Şengöl’ün kaleyi kurtarmak çalışma başlatılması çağrısına Isparta Turizm ve Kültür Müdürlü Abdullah Kılıç, “Özel olarak ilgileniyoruz.” karşılığını verdi. Kılıç, kalenin 2006 yılında imzalanan protokolle mülkiyet hakkının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçtiğini, öncelikle düşen taşları önlemek için acil ödenek istediklerini kaydetti. Kılıç, diğer restorasyon çalışmaları için 2007 yılında ödenek gönderilmesini beklediklerini ifade etti.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org