Panama Kanalı’nı genişletmek için çalışma başladı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Panama Kanalı’nı genişletmek için çalışma başladı
Share 5 Eylül 2007

Atlas’la Büyük Okyanus’u birbirine bağlayan Panama Kanalı’nın genişletilmesi için düğmeye basıldı. BBC’nin haberine göre, 2014 yılında tamamlanacak 5 milyar dolarlık projeyle, 80 kilometre uzunluğundaki kanalın kapasitesi iki katına çıkarılacak.

Panama Cumhurbaşkanı Martin Torrijos, ‘tarihî’ olarak nitelediği projenin inşaatını başlatırken yaptığı konuşmada, “Panamalılar 30 yıl sonra bugünü hatırlayacaklar ve ne denli doğru bir karar verdiğimizi görecekler.” dedi. Panama halkı, geçen yıl ekim ayında yapılan referandumda tartışmalı projeye onay vermişti. Törene, bölge ülkesi liderlerinin yanı sıra kanalın Panama’ya geçişine kapı aralayan ve bundan tam 30 yıl önce yapılan anlaşmayı imzalayan dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter da katıldı. ABD’nin, 1914’te inşa edilen kanal üzerindeki söz hakkı Aralık 1999’da sona ermişti. Kanal yapılırken sarı humma ve sıtma salgını sebebiyle 25 bin işçi hayatını kaybetmişti. Kanal zaman içinde birkaç kez genişletilmesine rağmen ihtiyaca cevap vermemeye başladı. Şu anki kapasitesiyle 5 bin konteyner taşıyan gemiler kanaldan geçebiliyor. Oysa yeni nesil yük gemileri 10 bin konteyner taşıyabiliyor. Dar olması sebebiyle gemiler kanaldan geçiş için uzun süre beklemek zorunda. Panama Kanalı’ndan günde yaklaşık 40 yük gemisi geçebiliyor. Bu da dünya deniz taşımacılığının yüzde 4-5’ine denk düşüyor. Hayata geçirilen proje sayesinde, kanaldan büyük gemilerin geçişine izin verecek havuzlar inşa edilecek. Kanalın genişletilmesini isteyen gruplar, aksi halde gemilerin başka rotaları tercih edeceğini söylüyor.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org