Orman talanına AKP vizesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Orman talanına AKP vizesi
Share 12 Eylül 2007

Mevcut anayasanın ilgili maddesindeki 31.12.1981 tarihi 23.07.2007 tarihi ile değiştirilerek, 23 Temmuz tarihine kadar orman niteliğini kaybetmiş olan alanların satışının önü açılıyor.

AKP hükümetinin bizzat yönlendirdiği ortaya çıkan yeni anayasa taslağı, 23 Temmuz 2007 tarihinden önce niteliğini kaybetmiş orman alanları ve arazilerinin satışının önünü açıyor. Buna göre, seçimlerden hemen önce yanan orman arazilerinin satışı bile gündeme gelebilecek.

Cumhuriyet ‘in ele geçirdiği, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Ergun Özbudun ile 5 akademisyen tarafından hazırlanan taslak, AKP hükümetinin daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘in veto etmesi nedeniyle çıkaramadığı orman arazilerinin satışını daha da genişleterek düzenliyor. Mevcut anayasanın ilgili maddesindeki 31.12.1981 tarihi 23.07.2007 tarihi ile değiştirilerek, 23 Temmuz tarihine kadar orman niteliğini kaybetmiş olan alanların satışının önü açılıyor. Taslağın “Ormanların korunması ve geliştirilmesi” başlıklı 132. maddesinin 4. fıkrasında “Aşağıda belirtilen durumlar ve yerler dışında orman sınırlarında daraltma yapılamaz” denildikten sonra şu ifadeler yer alıyor:

a) Orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen, aksine tarım alanlarına dönüştürülmesinde kesin yarar olduğu tespit edilen yerler.

b) 23/07/2007 tarihinden önce ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan tarla, bağ, meyvelik, zeytinlik gibi çeşitli tarım alanlarında veya hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen araziler.

c) Şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerler.”

Taslağa mevcut anayasada bulunmayan 5. fıkra eklenerek de bu arazilerin satışı düzenleniyor.

Taslak ile ayrıca mevcut anayasada yer alan “Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz” hükmü de kaldırılıyor.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu