Marmaray, Yenikapı’da bazı binaları yıktıracak |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Marmaray, Yenikapı’da bazı binaları yıktıracak
Share 21 Eylül 2007

Yenikapı – Yedikule hattında bulunan 525 binadan 100’ünün analizi tamamlandı. Riskli durumda olanlar Marmaray Projesi’nin kara tünel geçişleri nedeniyle yıkılacak.

Marmaray Projesi’nin kara tünel geçişleri için Fatih ve Sirkeci’deki bazı binalar yıkılacak. Yenikapı – Yedikule hattında bulunan ve etkileşim zonu içerisinde kalan 525 binadan 100’ü analiz edildi, riskli 2 bina için yıkım kararı alındı.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) İstanbul Şubesince Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda 7’ncisi düzenlenen Ulaştırma Kongresi’nin dünkü oturumunda Marmaray ve Hızlı Tren projeleri tartışıldı.

‘En büyük sorun binalar’
Marmaray Projesi ile ilgili konuşan Serap Timur, proje güzargâhında kalan yapı stoğunun Marmaray için önemli bir sorun teşkil ettiğini belirterek, Yenikapı-Yedikule arasındaki 525 bina ile Sirkeci’de 100’e yakın binanın tünel etkileşim zonu içerisinde kaldığını anlattı.

Timur, Yenikapı-Yedikule arasındaki tünel için 2.5 kilometrelik hatta bulunan 525 bina için etüdlerin yapılmaya başlandığını ve binaların dayanıklılıklarının ölçüleceğini söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği halinde yürütülen çalışmalarda şu ana kadar hatta 800 metrelik alanda kalan yaklaşık 100 binanın risk analizine tabi tutulduğunu anlatan Timur, bu binalardan 2’si için yıkım kararı alındığını kaydetti.

Timur, yerin 30 metre altından geçecek tünel inşaatından zarar görebilecek binaların boşaltılacağını da kaydetti. Tünel, etkileşim zonu içerisinde kalan Sirkeci’deki 100’e yakın binanın da Marmaray Projesi kapsamında inceleneceğini bildiren Timur, bu binalardan 23’ü için önceden alınmış yıkım kararı olduğunu ancak bugüne kadar sadece kararın bina sahiplerine tebliğ edilmesiyle yetinildiğini dile getirdi.

‘Allah hepimizi korusun’
Kongrede ‘Raylı Taşımacılıkta Yeni Yönelim: Hızlı Tren’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren TCDD Genel Müdürlüğü APK Daire Başkanlığı personeli İshak Kocabıyık da, hızlı tren projesinde bir çok eksikliğin bulunduğuna dikkat çektiği konuşmasını, “Allah hepimizi korusun” diyerek tamamladı.

Kaynak: Milliyet

2 Yorum
  1. YENİKAPI DA BENİM EVİM YANMIŞTI NE YAPMAK İÇİN İZİN VERİYORSUNUZ NE YARDIM EDİYORSUNUZ 5 SENE OLDU SÖZ DEN BAŞKA BİŞEYDEYİL BOŞ VA ATLERDE BULUNUYORSUNUZ KAÇKERE MUSTAFA DEMİR BEYİN YANINAGELDİM HEP YALAN BEN KİRAKÖŞELERİNDE SÜRÜNÜYORUM VE BUSEÇİMDE OYKULLANMIYACAZ AİLECEK BİZİ MADUR BURAKTINIZ

    MERAL GÜNAY | 18 Mart 2009

  2. bizim evlerimize ne olacak bize bilgi verirseniz iyi olur?

    hakan | 9 Ocak 2010


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org