Kırmızı çarpılara sert tepki |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kırmızı çarpılara sert tepki
Share 20 Eylül 2007

Yenimahalle Belediyesi’nin Karşıyaka’daki kentsel dönüşüm bölgesinde yıkılacak gecekonduların duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işareti koymasına CHP’nin Ankara milletvekillerinden sert tepki geldi.

CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı belediyenin uygulamasına eleştirerek, “Olacak şey değil. Çağdaş belediycilik anlayışına uymuyor. İnsanlara tebligat yapıp yeterli bilgi vererek ikna edecekleri yere kırmızı çarpılarla yıldırmaya çalışıyorlar” dedi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar’ı vatandaşları mağdur etmeyen bir anlayışla belediyecilik yapmaya çağırdığını söyleyen Akıncı şöyle konuştu:

“İnsanları mağdur edip, sıkıntıya sokarak yerel yöneticilik yapılmaz. Vatandaşlara tebligat ve bilgi yerine kırmızı çarpılarla uyarma yoluna gidilmesi olacak şey değil. Yenimahalle Belediyesi’nin gecekondulara yönelik yaptığı ilk yanlış iş bu değil. Özellikle Şentepe’e olağanüstü haksızlıklar yaşanıyor. Duyar’dan isteğimiz zaten zor durumda gecekondularda yaşayan vatandaşlara adil davranılması.”

ATEŞ: İNSAFSIZLIK

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş Yenimahalle Belediyesi’nin “kırmızı çarpı” uygulamasını “Kabul edilemez” olarak niteledi. Ateş şunları söyledi: “Belediyenin yaptığı insanca bir uygulama değil. Bu insafsızlıktır. Benzer uygulamaları diğer belediyelerin de yaptığını duyuyoruz. Bu tür uygulamalar insanlar arası ayrımcılığa yol açar. Uzlaşı yoluna gidilmeli.”

Teşhirci yönetim ürünü

Karşıyaka’da yıkılacak gecekonduların üzerine kırmızı çarpı işareti konulmasının, insanları teşhir eden yobaz zihniyetin bir ürünü olduğunu belirten CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Başar Bal, yapılının çaresiz insanların gururunu ve onurlarını kırdığını söyledi. Sosyal devlet olmanın gereği olarak önce bu insanlara kalacak yer tahsis edilmesinin gerektiğini söyleyen Bal, “böyle bir işaretlemenin kabul edilebilir hiçbir yanı yok. Bu alan TOKİ kisvesi altında partinin kendi yandaşlarına para kazandırmak için rant sahası haline getirilecek. Asıl amaç Karşıyaka’yı yok edip peşkeş çekmek. Tıpkı “sadakacı yöneticilik” anlayışıyla yardım dağıttıkları insanları teşhir ettikleri gibi, mağdur ettiklerini de teşhir edip gururlarını kırıyorlar.” dedi.

Kaynak: Hürriyet Ankara


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.orgTürkiye'nin Lider Yapı Platformu