‘Kurul, kongre vadisine baskı sonucu onay verdi’ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
‘Kurul, kongre vadisine baskı sonucu onay verdi’
Share 21 Eylül 2007

Projeyle Muhsin Ertuğrul Sahnesi yerine daha büyüğü yapılacak. Açık Hava Tiyatrosu’nun üstü kapatılacak, Radyo Evi müze olacak.
İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, ‘Harbiye Kongre Vadisi Projesi’nin gerçekleştirileceği bölgeyi ‘tarihsel ve kentsel sit alanı’ ilan etmesine karşın, yeni bir kararla projeye onay vermesi tartışma yarattı. Mimarlar Odası kurulun projeye baskı sonucu karar verdiğini öne sürdü.
Projenin onaylanmasıyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhcu, “AKP, Koruma Kurulu’nun savunmadığı bir projeyi baskı yaparak onaylatmak gibi bir yola gitmiştir. Koruma Kurulu üzerinde birkaç aydır yoğun bir baskı var” diye konuştu.
Muhcu, projenin daha önce de gündeme geldiğini, ancak kendilerinin İstanbul’un tarihsel yapısını bozacağı gerekçesiyle Haziran ayında İstanbul İdari Mahkemesi’ne yürürlüğün durdurulması istemiyle dava açtıklarını söyledi. Muhcu, bu arada projenin gerçekleştirileceği bölgenin sit alanı ilan edilmesi gerektiğine ilişkin koruma kuruluna yapılan başvuruların kabul edildiğini anlattı ve “Mahkeme tarafından projenin reddedileceğini umuyoruz” dedi.

Kaynak: Radikal


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org