Konut patladı, altyapıda tık yok |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Konut patladı, altyapıda tık yok
Share 20 Eylül 2007

Uzmanlar, İstanbul’da depreme karşı güvenli konut yapımı ve Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında İstanbul yenilenirken yeterli altyapı yatırımı yapılmadığına dikkat çekiyorlar. Uzmanlara göre, depreme hazırlanması gereken kentte konut sorunu çözülmüyor, sorunlar derinleşiyor.

Marmara depreminin ardından oluşan güvenli konut talebi karşısında canlanan inşaat sektörü İstanbul’da konut patlaması yarattı. Uzmanlar, İstanbul’da depreme karşı güvenli konut yapımı ve Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında lüks konut üretimine gidildiğini belirterek var olan konut sayısının ihtiyacın üzerinde olduğuna dikkat çektiler.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe , İstanbul’da ihtiyacın üzerinde konut arzının olduğunu vurgulayarak, “Kentte eskimiş yapıların kentsel dönüşüm adı altında onarılması, depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekirken, kamuya ait alanlar imara açılıp çok katlı binalar yapılıyor. Aşırı yapılaşma kentin yoğunluğunu artırıyor. İstanbul’un altyapısı ve ulaşımı bu yoğunluğu kaldırmakta güçlük çekiyor. Bu çal ışmalar İstanbul’un konut sorununu çözmüyor, İstanbul’u yaşanamaz hale getiriyor” dedi.

Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Amaç alt gelir gruplarından boşalan alanlara lüks konutlar, alışveriş mekezleri ve oteller yaparak buraları yeni rant merkezleri haline getirmek. Yapıcı, “Bu konutların hepsi var olan su havzalarının, göllerin, ormanların ve tarım alanlarının üzerine inşa ediliyor. Şehre ulaşımı sağlamak için yeni yollar yapılıyor. Bu yollar için yeniden ormanlar yok ediliyor. İstanbul böyle bir yıkımı daha fazla kaldırmaz.”

İstanbul Şehir Planlamacıları Odası Genel Sekreteri Tayfun Kahraman da doğal alanların tahribatına değinen var olan Orman Yasası’ndaki eksiklikleri dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org