Kars-Tiflis-Bakü demiryolu için 14 gruptan teklif geldi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kars-Tiflis-Bakü demiryolu için 14 gruptan teklif geldi
Share 21 Eylül 2007

Tarihî İpek Yolu’nu ‘Demir İpek Yolu’na dönüştürecek Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi ihalesi için teklifler dün alındı. Projenin Türkiye sınırları içindeki 76 kilometrelik bölümünün yapım ihalesinde en düşük fiyatı 294 milyon 547 bin 367 YTL ile Özgün Yapı-Çelikler Ortak Girişimi verdi. 14 teklif arasında en yüksek rakam ise 693 milyon 384 bin 103 YTL ile Nurol İnşaat ve Tekfen İnşaat iş ortaklığından geldi.

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), projenin ihalesini dün gerçekleştirdi. Mustafa Özcan AŞ-Salce SPA İş Ortaklığı’nın ‘teşekkür mektubu’ sunarak katılmadığı ihaleye, İlci inşaat, NTF-Göçay İş Ortaklığı, Yüksel İnşaat, AA Grup İnşaat-Öztaş İnşaat İş Ortaklığı, Özkar İnşaat, Astaldi-Alsim Alarko Ortak Girişimi, Açılım İnşaat, OHL-Guinovart Konsorsiyumu, Limak-Kolin İş Ortaklığı, Nurol-Tekfen İş Ortaklığı, Cengiz İnşaat-Makyol İş Ortaklığı, Turan Hazinedaroğlu İnşaat-Azer İnşaat Konsorsiyumu, Özgün Yapı-Çelikler Ortak Girişimi ve Bozoğlu İnşaat-Kuzu İnşaat Ortak Girişimi teklif verdi.

DLH Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Kuşanoğlu, ihaleyi kazanan firmanın ne zaman açıklanacağı konusunda, “Detaylı incelememizi yapacağız. Kabul edilebilir eksik belgeler tespit edersek onları firmalardan isteyeceğiz. Bu arada da firmaların verdiği mali teklifler, değerlendirmeye tabi tutulacak. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, kazanan firma kamuoyuna açıklanacak. Şimdiden ihalenin ne zaman açıklanacağı yönünde bir süre vermek doğru olmaz.” açıklamasını yaptı. Kuşanoğlu, Demiryollar Limanlar ve Havameydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün ihale için belirlediği 380 milyon dolar muhammen bedelin çok üstünde teklif veren firmaların elenebileceğine işaret etti. İhalede, DLH’nin açıkladığı muhammen bedele en yakın teklifi üç firma verdi. Bu firmalar 378 milyon yeni lira ile Açılım İnşaat, 396 milyon yeni lira ile Cengiz İnşaat-Makyol ortaklığı oldu. Diğer en yakın teklif 399 milyon YTL ile Astaldi ve Aslim Alarko ortaklığından geldi.

Demiryolu hattının Türkiye içerisinde kalan kısmının yapımı için yatırım programında 380 milyon YTL ödenek ayrıldı. Proje 3 etaptan oluşuyor. Türkiye, hattın 76 kilometrelik bölümünün yapımını gerçekleştirecek. Bu bölüm çift altyapıya uygun tek üstyapı şeklinde yapılacak. Türkiye sınırından Ahılkelek’e kadar olan 29 kilometrelik hattın yapımını ise Gürcistan gerçekleştirecek, ayrıca Ahılkelek’ten Tiflis yakınlarına uzanan mevcut hattın rehabilitasyonunu tamamlayacak. Gürcistan kesimindeki işlerin önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılması öngörülüyor.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu