Hititlerin sırrı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Hititlerin sırrı
Share 8 Eylül 2007

Anadolu’nun bilinen ilk medeniyetlerinden Hititlerin nasıl ortadan kaybolduğu, bilim insanları ve araştırmacılar tarafından henüz çözülemedi. Tahminlerde salgın hastalık, kuraklık ve kıtlık gibi nedenlere yer verildi.

Hititlerle ilgili verilerin genellikle eski tarihlere ait olduğunu belirten Çorum Boğazkale Kazı Başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner , bu büyük medeniyetin son dönemiyle ilgili yeterince bilgi bulamadıklarını söyledi. Çalışmaların yürütüldüğü bölgede Hititlerin erken dönemlerine ait kalıntılar olduğunu bildiren Schachner, ileride yapılacak kazıların bu konuda ipuçları verebileceğini vurguladı.

BIÇAK SIRTI BİR YAŞAM

Hititlerin bir anda ortadan kaybolmasıyla ilgili tahmin ve teoriler ortaya atıldığını anlatan Schachner, “Hititlerin yaşamı bıçak sırtındaydı. Bozulan dengeler bu büyük medeniyetin yok oluşuna sebebiyet vermiş olabilir. Bunlar salgın hastalıklar, siyasi huzursuzluklar, birkaç yıl üst üste yaşanan kuraklık olabilir. Tüm bu nedenler Hitit İmparatorluğu’nu çökertmiş olabilir. Bu tahminlere karşın Büyükkaya mevkii kazılarından anladığımız kadarıyla Hititler ortadan kaybolsa da Hattuşa’da yaşam devam etmiş” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

1 Yorum
  1. Büyük şans bence Anadolu’nun bilinen ilk medeniyetlerinden Hititlerin yaşadığı yerde yaşamak.

    Canan Özübir | 27 Kasım 2008


Yorum yazmak için


  TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Bakırköy’de inşa edilen pandemi hastanesi nedeniyle iki pisti kullanılamaz hale getirilen Atatürk Havalimanı ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org