Haydi mecburen köyümüze dönelim |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Haydi mecburen köyümüze dönelim
Share 9 Eylül 2007

Yoğun göçün devam ettiği İstanbul’da yoksulluktan kurtulamayan aileler memleketlerine dönüyor. Bu yıl ilk altı ayda 400 aile İstanbul’u terk edip memleketinin yolunu tuttu.

Yeni iş imkanları ve yaşam olanakları buluruz diyerek İstanbul’a geldiler. Bir süre sonra büyük kentte yaşamanın hiç de kolay olmadığının farkına vardılar. Büyük hayaller yerini hayal kırıklığına bırakırken köye dönme vakti de geldi. Bu yıl geçen yıllara oranla istanbul’dan memleketine dönenlerin sayısında ciddi artış oldu. İstanubul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nın ‘Köye Dönüş’ projesi kapsamında Son 6 ayda 400 aile İstanbul’dan memleketine göç etti. 2006 yılının tamamında 234 aile memleketine göç ederken bu rakam bu yılın ilk 6 ayında ikiye katlandı.

Memleketine dönmek için maddi gücü olmayanlara İstanbul Büyük Şehir Belediyesi destek sunuyor. Belediye Zabıta Daire Başkanlığı ilk önce kendilerine gelen başvuruları inceliyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, üzerlerine kayıtlı menkul ya da gayrı menkul bulunmayanların eşyalarını bir kamyona yükleyen zabıta ekipleri kendilerine de gitmek istedikleri kente gitmek için otobüs bileti temin ediyor.

İSTANBUL’DA FAKİRE EKMEK YOK

İstanbul’da dikiş tutturamayan ve memleketleri Bitlis’e dönmek zorunda kalan Mehmet Tavürün’ün ailesi eşyalarını yüklenip Bitlis’in yolunu tuttu. İnşaat işçisi olan Mehmet Tavürün ve ailesinin İstanbul macerası iki yıl önce başladı. Mehmet Tavürün 4 çocuğuyla birlikte Bitlis’ten İstanbul’a gelirken iyi bir hayat kurmaya dair çok şey hayal etmişti. “Bizim İstanbul maceramız çok kısa sürdü” diyor Tavürün. İstanbul’a geliş nedeniniyse şu sözlerle açıklıyor: “Biz köyde yaşamaya alışmışız ancak İstanbul’da olan akrabalarım İstanbul’u öve öve bitiremediler. Birlikte iş kurarız dediler. Biz de apar topar geldik.” “Ancak hiç birşey beklediğimiz gibi olmadı” cümlesi dökülüyor ağzından Tavürün’ün. “Kendi işimi kurmayı bırakın düzenli bir iş bile bulamadım. Memleketimizde bir aylık kazandığımız parayla iki üç ay idare ederken burada bir aylık para ancak kiraya gidiyordu. İki yıl içinde perişan olduk.

Sırada 300 aile var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan geri göç başvurularında, her yıl artış oluyor. 2004’te 118 aile başvururken, bu sayı 2005’te 128’e, 2006’da da 234’e yükseldi. 2007’nin ilk 7 ayında 400 aile İstanbul’dan köyüne döndü. Yıl sonuna kadar bu rakamın bini geçmesi bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nde şu anda, 300’ün üzerinde göç başvurusu bulunuyor.

Kaynak: Yeni Şafak


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org