Hasankeyf’i koruyacak proje geliştirilebilir |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Hasankeyf’i koruyacak proje geliştirilebilir
Share 22 Eylül 2007

Batman Belediye Başkanı Abdulvahap Küsen, onlarca medeniyeti topraklarında barındıran 12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf’in yeni bir proje ile korunabileceği görüşünü dile getirirken, Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, barajın yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Günay, Hasankeyf’in yerinde korunmasını da “geç kalınmış” olarak değerlendirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Avusturyalı Vatech Finance Gmbh başkanlığındaki konsorsiyum arasında imzalanan anlaşmayla Ilısu Barajı’nın yapımı için gerekli 1.2 milyar Avro’luk kredi sağlandı. Konsorsiyumda Avusturya’nın yanı sıra Alman ve İsviçreli finans kuruluşları da yer alırken, kredinin 25 milyon Avro’luk bölümünün Hasankeyf’teki tarihi eserlerin yeni yerleşim merkezine taşınması için kullanılacağı bildirildi. Projenin bugüne kadar yapılmamasının asıl nedeninin finansal sorunlar olduğunu ifade eden Küsen, ” Finans sıkıntısı olmayınca fiziki anlamda da çalışma yapılabiliyor. Birçok hükümet bu barajı yapmaya çalıştı ama bu hükümet imzayı attı. Avustralya, Almanya ve İsviçre hükümetlerinin onay vermesi bekleniyor. Parayı vermemeleri için baskı yapacağız. Tamamen dış kredi ile yapılıyor” diye konuştu. “Yeni bir proje mümkün mü” sorusunu ise Küsen, konunun uzmanı kişilerle görüştüğünü ve bunun mümkün olduğu bilgisine ulaştığını ifade ederek “DSİ yetkilileri mühendis gözüyle baktıkları için en fazla yararı sağlayacakları bu projeyi destekliyorlar. Oysa ki ‘baraj ikiye bölünerek yapılabilir’ diyen uzmanlar da var” diye yanıtladı.
‘Vatan haini’ suçlaması

Devletin projesine karşı çıktıkları için kendilerine “vatan haini” dendiğini belirten Küsen, Hasankeyf’in son taşına kadar mücadele edeceklerini, hukuki süreçleri zorlayacaklarını belirtiyor. 1999’dan beri mahkemelerde sonuç almayı beklediğini ifade eden Küsen, özetle şunları söyledi:

“Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Yasası 20. madde bir yandan koru diyor bir yandan da devletin kendisi yok ediyor. Asla pes etmeyeceğiz. Baraj tanıttı Hasankeyf’i, keşke şimdi de bitirmese… Barajın yapımı yalnızca Hasankeyf’in tarihi değerlerini yok etmeyecek, aynı zamanda göç, sağlık ve çevre sorunlarını da beraberinde getirecek. Binlerce yıldır akıyor Dicle. Şimdi önüne bir set çekilecek. 1. derecede sit alanı olmasına karşın ekolojik sistem de çökecek. Nemden insanlar yaşayamayacak hale gelecek. Su Raman Dağı’nın eteklerine kadar gelecek. Bölgeden 50-60 bin insan göç edecek. Daha petrol araması yapılmamış alanlara da zarar verecek. Hasankeyf internette Türkiye’nin üçüncü harikası seçildi. Ayrıca GAP turizminin en önemli durak noktası burası. Yılda 500 bin turist çekiyor. Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yeri. Buna delil olarak da 6 bin mağara var. Dünyanın en büyük taş köprüsü de burada. Zeynel Bey Türbesi’nin dünyada bir benzeri daha yok.”

Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise Hasankeyf’in dokusuna dokunulmamasını umduğunu, ancak bölge açısından böyle bir barajın yapılmasının zorunlu olduğunu belirterek “Bu konuda benden önce başlamış olan bazı çalışmalar var. Yeni incelemeler yapacaklar tabii. Bir başka çözüm var mı bakacaklar. Hasankeyf’in yok edilmesini katiyen içimize sindiremeyiz. Ancak yerinde korunması mümkün mü? Bu konuda biraz geç kalınmış gözüküyor” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu