Göstermelik sefer bitti metrobüsler garajda |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Göstermelik sefer bitti metrobüsler garajda
Share 19 Eylül 2007

Hattı henüz tamamlanmadan önceki gün alelacele sefere çıkarılan metrobüslerde beklenen oldu. Hollanda’dan kiralanan iki araç, trafiği arapsaçına döndürünce garaja çekildi. Topbaş, metrobüs fiyaskosu için “Müthiş bir başarı, mükemmel” yorumunu yaptı.

Önceki gün ilk seferine çıkan metrobüsler ikinci gününde garaja çekildi. Gerekçe; dönüş platformu tamamlanmayan sistemin trafiği aksatması. Topbaş, ise metrobüs fiyaskosu sonlanmasına yönelik soruları yanıtladı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, 2007-2008 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle dün Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

OTOBÜSÜN ADI OTOBÜS

Topbaş metrobüsle ilgili soru üzerine şu yanıtı verdi: “Metro daha uzun vakit alacağı için bu sistemi kurguladık” diyen Topbaş, sistemin adının metrobüs olduğunu belirterek “Otobüsün adı metrobüs değil. Otobüsün adı otobüs. Sistem metro niteliğinde çalışan bir sistem dakika aralıkları belli bir sistem. O büyük, çift körüklü bir otobüs.”

“Ne yaptığımızın farkındayız” diyen Topbaş, dönüş platformları tamamlandığında, manyetik takozlar takıldığında, sistemin çok daha sağlıklı işleyeceğini söyledi.

Emniyet’in metrobüs hattını zaman zaman kullanma talebini sistemi bozabileceği gerekçesiyle geri çevirdiklerini söyleyen Topbaş, itfaiye araçları ve ambulansların da sefer sıklığı yüzünden acil durumlarda metrobüs hattını kullanmalarının mümkün olmadığını belirtti. Topbaş, metrobüs hattına korsan olarak girenlerin cezalandırılacağını da söyledi

ÇİFT KATLI YERİNE KÖRÜK

Öte yandan 30 çift katlı otobüs yolcu yoğunluğuna yetişmeyince yerine 150 kişilik 30 körüklü otobüs sefere konuldu.

Hollandalı şoförler ülkelerine çabuk kaçtı

Metrobüslerin garaja çekilmesiyle Hollandalı şoförlerinden biri ülkesine geri döndü. Diğer Hollandalı metrobüs şoförü de birkaç gün içinde ülkesine gidecek. Cevizlibağ’daki dönüş platformu henüz tamamlanmadığı için Vatan Caddesi’nden dönüşlerde trafik yoğunluğuna neden olan kiralık iki metrobüs İETT garajına çekildi. Metrobüsler platform tamamlanana kadar sefer yapmayacak. Daha sonra yeniden sefere başlayacak olan metrobüsler Hollanda’nın Phileas firmasından sipariş edilen 50 araç geldiğinde geri gönderilecek.

Üst geçidi aşmak yolculuktan zor

Metrobüsün bir başka sorunu da çok dar olan üst geçitler. Merdivenlerinin dar olması nedeniyle, yolcu iniş ve çıkışında sorunlara neden olan üst geçitlere yeni eklemeler yapılacak. Sistem ile Küçükçekmece-Topkapı arasındaki yolculuk süresi 15 dakikaya inerken, üst geçitlerdeki yoğunluk nedeniyle yolcuların giriş ve çıkışı 10 dakikada ancak sağlanabiliyor. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, 3 durakta iniş ve çıkışı sağlayan merdivenlere ters yönden ilave yapılarak iniş ve çıkışı ayıracaklarını söyledi. Öztürk, dönüşlerin rahat olması için Topkapı’da yolun sol şeridinden 25-30 metrelik bölümün verimesini istedi.

Kaynak: Akşam


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.orgTürkiye'nin Lider Yapı Platformu