Gaziantep Müze Kompleksi tartışıldı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Gaziantep Müze Kompleksi tartışıldı
Share 7 Eylül 2007

Gaziantep’e yapılması düşünülen ‘Gaziantep Kültür Parkı-Müze Kompleksi’ne ilişkin proje, Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda düzenlenen bir toplantıda tartışıldı.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can, Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Ahmet Demirhanoğulları, Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Zafer Okuducu ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, eski tekel binasının yerine yapılması planlanan müzenin ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu konuda bir proje hazırlattıklarını belirten Güzelbey, projenin nihai olmadığını ve tartışılması için böyle bir toplantı düzenlediklerini söyledi. Tasarı niteliğindeki proje, bilgisayar sunumuyla katılımcılara anlatıldı. Projeye göre, müze kompleksinde Zeugma mozaikleri, arkeolojik eserler ve Gaziantep savunması sırasında yaşananların anlatılacağı panorama, ayrı bölümlerde ele alınacak.

İpek Yolu üzerindeki eski Tekel binasının arsasına yapılması öngörülen kompleksin, yoldan yaklaşık 30 metre içeride inşa edilmesi planlanıyor. Komplekse, 144 odalı bir otel ve kongre merkezi ile bir amfi tiyatro yapılması da öngörülüyor. Toplantıda ayrıca, kompleks için anıtsal, modern ve modern ötesi tasarımların uygulandığı üç değişik model de, slayt aracılığıyla katılımcılara gösterildi.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep’in turizm pastasından yeterli pay alamadığını, bu nedenle yapımı öngörülen müzenin önemli olduğunu söyledi. Kültürel mirasın şehir ekonomisine kazandırılması gerektiğini belirten Kamçı, projeye bir de eleştiri getirdi. Tarihi İpek Yolu’nun şehirlerarası oluşuna dikkat çeken Kamçı, bu nedenle müzeye girişlerin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, projede şehrin tarihi kimliğini yansıtabilecek Türk ve Osmanlı sanatından izler taşıyan bir görünümün daha anlamlı olacağına dikkat çekerken, Mimarlar Odası Başkanı Zafer Okuducu, yer seçiminin yanlış olduğunu öne sürdü.

Böylesine kapsamlı bir yapının kentin tarihi dokusundan ayrı düşünülemeyeceğine vurgu yapan Okuducu, mevcut fuar alanının imar planında kültürel park olarak yer aldığını ve yapımı düşünülen müzenin burada kurulmasının daha doğru olduğunu savundu.

İpek Yolu’ndan ağır tonajlı araçların geçtiğini, bunun müzeye ve müzedeki eserlere zamanla zarar verebileceğine dikkat çeken Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Ahmet Denizhanoğulları da, yapılacak müzenin bir bölümünde çevre illerde ele geçirilecek mozaiklerin bakım ve restorasyonunun gerçekleştirilebileceği bir bölüm oluşturulmasını tavsiye etti.

Kaynak: Zaman

1 Yorum
  1. Pe: Thanks and you are very welcome.@ Maybelle’s Mom: :)@ Helen: I tolatly understand the scenario of facing a tray of baklava on my own lol! I made it knowing my friends were coming over. @ The Little Teochew: Thanks for liking the quote!!@ Iron Chef shellie: Do it! Make it today lol!! Thanks for liking the quote!@ Quinn: Thanks! I just did it. this cookbook has benn sitting there for 2 years.@ Ninette: How exciting!! You are coming to Australia. Will send you an email.@ mademoiselle de9licieuse: There is no way you could finish the whole tray. It’s so filling. I can hardly finished a slice.@ Belle: Thanks! You are too kind!@ Leona: Thanks & you are most welcome.@ Von: Bake it soon. it’s not that hard and it’s absolutely delicious.@ Restaurantgorupie: Thanks! I am so envy of all your travelling :)@ Zurin: Hehe! Me too! Never thought food blogging is the way to go.@ Wasabi prime: Thanks! It doesn’t matter you travel near or far. Home is always the dearest and sweetest@ Ravenous Couple: Thanks!@ Burpandslurp: I like your blog name: burp and slurp!! lol! Pistachio is an essential ingredient in baklava. I wasn’t being creative. You are absolutely right… you can tell your friend now. :)@ Lorraine: Thanks!@ Trissa: Thanks for your kind word. It’s defintiely worth the effort to make you own baklava.@ A cupcake or two: I truely believe you will )@ TracieMoo: Thanks for liking my post. You are very welcome.@ Dawn: Thanks! Muah!@ Morta di Fame: Thanks!@ Betty: Thanks!@ Sammi_ysh: Yes, it’s very sweet indeed. A small slice will do.@ Betty: Kebab and baklava… great late night snack :)@ Tanya: It’s worth the effort baking it. It’ so good!

    Eneng | 10 Nisan 2015


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org