Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’nin kapatılmasına karşı basın açıklaması yapıldı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’nin kapatılmasına karşı basın açıklaması yapıldı
Share 8 Eylül 2007

Bugün, saat 12:00’de Altı Nokta Körler Vakfı ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun işbirliğiyle 33 yıldır binlerce görme özürlüye mesleki eğitim veren Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’nin kapatılmasına karşı çıkmak amacıyla, Altı Nokta Körler Derneği ve Vakfı önderliğindeki çeşitli sivil toplum kuruluşları, Taksim’de Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Topluluk, önde görme özürlü vatandaşlar, arkada onları destekleyen sivil toplum kurumlarının temsilcileri olmak üzere, dövizler taşıyıp, sloganlar atıp, İstiklâl caddesinden geçenlere broşürler dağıtarak Taksim’e kadar yürüdüler.

“Eğitim hakkıma, okuluma dokunma!”, “Okuluma evime, hastaneme dokunma.” gibi çok sık tekrar edilenler yanında, Kadir Topbaş ve Recep Tayip Erdoğan aleyhine de sloganlar atıldı. Özellikle AKP hükümetinin ve Kadir Topbaş’ın, rant politikalarını eleştiren grup, “Bu arsa kamunundur, kamu da biziz.” şeklinde dövizler taşıdı.

Yanlarında basın mensuplarıyla birlikte, Taksim Meydanına gelen kalabalık, tramvay durağının yanında basın açıklamasını yaptı. Öncelikle federasyon başkanı söz alarak, okulun kamu arsası üzerine kurulduğunun, körler okulunun, rant amacıyla oradan kaldırılmaması gerektiğinin altını çizdi. Ardından, Vakıf üyelerinden Çağrı Doğan basın açıklamasını okudu.

Çağrı Doğan’ın okuduğu açıklamanın tam metni şöyle:

“OKULUMA DOKUNMA!”

Para odaklı ve partizan bir yaklaşımla hazırlanıp kentliye dayatılan projelerle kentin sosyal ve tarihi dokusunu tahrip eden, kentliyi karar süreçlerinden dışlayan, politika geliştirirken kentlinin gereksinimlerinden çok para odaklı sistemin ihtiyaçlarını gözeten, yoksulları ve sakatları sadakaya bağlayarak kendine bağımlı kılan anlayışla başımız dertte.

Evet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden söz ediyoruz. Belediye 30 Mayıs’da, Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’nin 7 gün içinde boşaltılmasını isteyen bir tebligat gönderdi.

O gün bugündür, bu merkezin ve para ettiği için boşaltılmak istenen arazinin toplumsal değerini çeşitli etkinliklerle anlattık. İmza kampanyamızla, İnternette ve alanlarda yüz bine yakın insana ulaştık. Onlarca sanatçı, aydın, akademisyen, sendika, dernek ve insiyatif feryadımızı duydu ve mücadelemizi sahiplendi. Bugün burada, mücadelemizin başından beri söylediğimizi, ulaştığımız on binlerce insan adına tekrarlıyoruz:

“EĞİTİM HAKKIMA, OKULUMA DOKUNMA!”

Biz, boşaltılması istenen arazinin 1970’te İstanbul belediyesi tarafından tahsis edildiğini, 33 yıldır hizmet veren okulun kuruluşu ve çalışmalarını sürdürmesinde onlarca kurum ve yüzbinlerce insanın katkı sunduğunu, o arazide kurulu kompleksin eğitim ve sağlık alanında yeri doldurulmaz kamusal hizmetler verdiğini ve bu merkezin yaşaması adına sunulan emeğin, rant hırsına kapılmış bir Belediye Başkanı tarafından heba edilmesi için verilmediğini biliyoruz. İşte bu yüzden tekrarlıyoruz:

“EĞİTİM HAKKIMA, OKULUMA DOKUNMA!”

Biz, ülke nüfusunun %1’ine yakın bir kesiminin görme engelli olduğunu, ülkemizde körlerin eğitim ve istihdam olanaklarının çok kısıtlı olduğunu, Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’nin Türkiye’deki iki rehabilitasyon merkezinden biri olduğunu biliyoruz ve diyoruz ki:

“EĞİTİM HAKKIMA, OKULUMA DOKUNMA!”

Biz, merkezin tüm yurttan gelen kursiyerlere yatılı hizmet verdiğini, bu merkezden şimdiye kadar 2000 civarında görme engellinin yararlandığını, onca insanın bu merkez yardımıyla, kör olmaktan kaynaklı travmadan kurtulduğunu, kör olarak yaşamayı öğrendiğini, iş bulup çalışabildiğini, kısaca yaşama yeniden tutunabildiğini biliyoruz ve tekrarlıyoruz:

“EĞİTİM HAKKIMA, OKULUMA DOKUNMA!”

Biz, bulunduğu çevrede “körler okulu” olarak bilinen merkezin emirgan semtinin bir parçası olduğunu, merkezin sosyal alandan izole olmayan, şehir merkezinde, ulaşım araçlarına yakın bir konumda olmasının orada verilen eğitimler açısından önemli olduğunu biliyoruz ve tekrarlıyoruz:

“EĞİTİM HAKKIMA, OKULUMA DOKUNMA!”

Biz, 1970’de, Altı Nokta Körler Derneği ile Büyükşehir Belediyesi arasında 30 yıllığına yapılan sözleşmenin yenilenmesini ve tahliyesi istenen arazinin Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’nin arazisi olarak kalmasını talep ediyoruz.

Okuluma Dokunma platformu olarak; tüm toplumsal ve siyasi özneleri mücadelemize omuz vermeye; bu hizmetlerin verilmesinde emeği geçenleri ve bu hizmetten yararlananları, kendilerine ait olana sahip çıkmaya; İstanbul Belediyesini de, kendi yarattığı sorunu çözmeye çağırıyoruz.”

mimdap


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org