Ekosistem tehlike altında |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Ekosistem tehlike altında
Share 22 Eylül 2007

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), İstanbul’a Trakya’dan su getirilmesi projesinin, bölge ekosistemini tehdit edeceğine dikkat çekerek Trakya’daki çevresel sorunların çözümü için “Çevre Düzeni Planları” nın gerektiği gibi uygulamasını istedi.

Genel Müdür Dr. Uygar Özesmi, Savunuculuk Koordinatörü Mine İzmirli ve Lüleburgaz Gönüllü Sorumlusu Hakan Dedeoğlu ‘dan oluşan TEMA Vakfı heyeti, İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere Trakya’dan İstanbul’a su taşınması çalışmaları kapsamında Kırklareli, Kıyıköy, Vize ve Çakıllı’da incelemelerde bulundu. Yapılan tespitleri içeren yazılı açıklamada, İSKİ tarafından sürdürülen “Istıranca Dereleri Projesi” kapsamında Rezve ve Bulanık derelerinden tünellerle Terkos Gölü’ne su taşınmasının, bölgenin tarım, ormancılık ve balıkçılığa dayanan ekonomik faaliyetlerini sekteye uğratacağı ve “İğneada Subasar Orman Ekosistemi” ni tehdit edeceğinin gözlemlendiği bildirildi. Açıklamada, Trakya’nın çevre sorunları şöyle aktarıldı:

Trakya tükeniyor

“Tarım, sanayi ve kentleşme plansızlığı yüzünden Trakya Bölgesi’nde akarsular ve yeraltı rezervleri tükenmektedir. Ülkemizde su rejimi planlaması vazgeçilmezdir. Yapılan bölgesel planlara bağlı kalmak gereklidir. Su varlığının kullanılmasında ‘Havza Yönetimi’ prensibi benimsenmelidir. Istıranca Dereleri Su Projesi, İğneada Longozu’nu tehdit eden en önemli etmenlerden biridir. Istıranca derelerinden İstanbul’a su getirme projesinin 2001 yılında başlanan 3. ve 4. aşamalarının uygulamaya konmadan önce mutlaka ‘Çevresel Etki Değerlendirme’ çalışmalarının yapılması gereklidir. Trakya’da, çevre düzeni planlarının uygulanmaması yüzünden ‘seçenek alan bulunmadığı gibi gerekçelerle’ taşocağı, çimento fabrikası gibi yatırımlar verimli tarım topraklarının üzerine yapılmaktadır.”

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu