Deniz yüzeyi ihalesi iptal edildi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Deniz yüzeyi ihalesi iptal edildi
Share 7 Eylül 2007

Maliye Bakanlığı, kıyıdan yaklaşık 700 metre uzaklıkta, 3 bin metrekarelik deniz yüzeyinin tahsis ihalesini son anda gerekçe bildirmeksizin iptal etti. İhaleyi alan firma, deniz yüzeyin 2.5 metre altındaki kayalıklar üzerinde 3 bin metrekarelik güneşlenme, seyir amaçlı platform yapacaktı. Ancak söz konusu yerin, ” Dünya İnsanlık Barış Anıtı ve Müzesi” için düşünülen alan olduğu ortaya çıkmıştı.

Pazarlıkla yapılacak ihale ‘Deniz satılıyor’ iddiasıyla eleştiri ve tekpikelere neden olmuştu. İmar durumu 3 bin metrekare boş durumdaki deniz yüzeyi olan ve tahmini bedeli 105 bin YTL olarak açıklanan ihale şartnamesinin iptal kararı, Antalyla Defterdarlığı’nın internet sitesini de duyuruldu.

Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız gemisi Paris 2 ve Alexandra’yı batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul anısına yapılması planlanan anıt müze için 3 yıldır izin alınamamasına karşın apar topar ihale kararının alınması tepkileri artırmıştı.

Anıt yapmak için uğraşan yazar Mustafa Aydemir , “Bizim bulduğumuz alan, bir otelin talebi üzerine ihaleye çıkarılıyor. Apar topar, adrese teslim bir ihale yapılıyor ” diye tepki göstermişti.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org