Demiryollarına 20 katrilyon kaynak |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Demiryollarına 20 katrilyon kaynak
Share 9 Eylül 2007

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hükümetleri döneminde demiryollarına 6 katrilyon lira kaynak aktarıldığını belirterek, bu rakamın 20 katrilyon liraya kadar yükseleceğini söyledi. Bakan Yıldırım, Demiryol-İş Sendikasının 8. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, demiryollarının son 60 yıl içinde yaşadığı sorunlar, uğradığı ihmallerin toplumun kanayan yarası haline geldiğine işaret ederek, demiryollarının son 60 yılda adeta kaderine terk edildiğini ve tek çivi çakılmadığını ifade etti.

2003 DEMİRYOLU İÇİN MİLAT

Yıldırım, 1950’li yıllardan sonra ulaştırma politikasında değişiklik sonucu demiryollarının kan kaybederek 2000’li yıllara geldiğine dikkat çekerek, “2003 yılı şanlı demiryolu tarihinde bir milattır, bir dönüm noktasının başladığı yıl olmuştur’ dedi. Demiryolu için kimsenin bir şey yapmadığını anlatan Bakan Yıldırım, 58 ve 59.uncu Hükümetlerle başlayan bu demiryolu kalkınma hamlesinin aynı kararlılık ve hızla devam edeceğini bildirdi. Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Artık tüm yollar ulaştırmaya çıkıyor. Demiryolu, havayolu, karayolu Ulaştırmada birleşti. İmtiyazlı politikalar artık geride kaldı. Bu ülkede uçakla, trenle, 8 bin 400 kilometrelik denizlerde yelken açılabilir.”

Unutulan projelerin altın çağı

Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya hızlı tren projesi ile tüp geçit projesi ile Kars-Tiflis-Bakü demiryolları projelerinin yıllardır unutulan, ihmal edilen, kaderine terk edilen demiryollarına altın çağını yaşatacak projeler olduğunu söyledi.

Kaynak: Yeni Şafak


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org