Damla damla bereket |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Damla damla bereket
Share 8 Eylül 2007

Kuraklık nedeniyle çölleşme tehlikesi yaşanan Konya Ovası’nda pilot olarak damla sulama uygulaması yapılan alanlarda harcanan su miktarı yüzde 50 düşerken, verim yüzde 50 arttı.

Türkiye’de kuraklığın en çok etkilediği yer olan ve yıllardır sınırlı su kaynakları plansızca tüketilen Konya Ovası’ndaki pilot bölgede damla sulama bereketi yaşanıyor. WWF Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) öncülüğünde Canon Erkayalar’ın desteklediği damla sulama projesinde ürün miktarı yüzde 50 artarken, harcanan su miktarı yüzde 50 oranında düştü.

Su fakiri Türkiye’de tarımsal alanların yüzde 96’sı, sarfiyatın çok olduğu vahşi ve yağmurlama yöntemiyle sulanıyor. Bitkinin köküne borularla ihtiyacı olduğu kadar suyun az miktarda verildiği damla sulama ise yüzde 3-4 seviyelerinde kalıyor.

Su kaynaklarının tükenme noktasına geldiği Konya Ovası’nda WWF Türkiye ve Canon Erkayalar’ın bu yıl Konya’nın Kulu ve Aksaray’ın Eskil ilçelerinde iki tarlada başlattığı pilot uygulama, bölgedeki çiftçilerin dikkatini çekmeyi başardı.

Kulu’daki pilot uygulamanın yapıldığı 17 dönümlük tarlasına şekerpancarı eken çiftçi Nurettin Ekenler, ürünün yaklaşık iki kat arttığını, pancarların daha çok büyüdüğünü, su kullanımının da yüzde 60’a yakın azaldığını söyledi. Ekenler, Kulu’daki birçok çiftçinin önümüzdeki yıl damla sulama yöntemine geçmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Eskil’deki pilot uygulamada damla sulama yöntemiyle pancar eken Yüksel İriş de ürünün yüzde 50’ye yakın oranda arttığını belirtti.

‘Hastalıktan koruyor’

WWF Türkiye Su Kaynakları Program Müdürü Buket Bahar Dıvrak, damla sulama yönteminin ekonomikliğinin dışında da yararları bulunduğunu belirterek, “Su sadece ürünün köküne damlatıldığı için, istenmeyen yabani otlar yetişmiyor. Vahşi sulamada oluşan göller, bitkilerde mantar gibi hastalıklara yol açarken, damla sulamada bu sorunun da önüne geçiliyor” dedi.

WWF Alan Koordinatörü Çağrıdeniz Eryılmaz da bölgede diğer çiftçilerin de hızla damla sulama yöntemine geçtiğini, Ziraat Bankası’nın verdiği 5 yıl geri ödemesiz, faizsiz krediye büyük rağbet olduğunu söyledi.

Canon Erkayalar Genel Müdürü Selahattin Çankaya da doğaya verdikleri desteğe çitfçilerin ilgi göstermesinden mutlu olduklarını vurguladı.

Kaynak: Milliyet


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org