Çevreci Sigma Evi, karbon emisyonunu azaltacak |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Çevreci Sigma Evi, karbon emisyonunu azaltacak
Share 20 Eylül 2007

Bilim dünyasının yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirme yaptığı şu günlerde İngiltere’de hem çevreci hem de enerji tasarrufu yapabilen bir ev üretildi. 5 yıl içinde seri üretimine başlanacak Sigma House, karbon emisyonunu yüzde 100 düşürebilen şekilde inşa ediliyor ve ilk ‘karbonsuz’ sertifikasını almaya aday.

Karbonsuz’ sertifikasının verileceği ilk prototif ev İngiltere’de üretildi. İsmi Sigma House olan bu ev, enerji tasarrufu devrinin de önemli bir parçası kabul ediliyor. Pek çok açıdan enerji tasarrufu sağlayabilen bu evden yola çıkılarak, İngiltere’de 2016’dan itibaren inşa edilecek tüm evlerin ‘karbonsuz’ olması koşulu aranmasına bile karar verildi. Hatta, görünen o ki, İngiltere gelecekte konutta enerjiyi tasarruflu kullanma ve çevreyi koruyan sistemlerle donatılmış evler inşa etme işine oldukça önem verecek ve ciddi bir mesai harcayacak.

Hükümet eko-kentler kuracak

Zira, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, bir süre önce ülkeyi eko-kentlerle donatma kararı aldıklarını açıkladı. Brown, bu işi için ilk etapta tam 20 bin yeni ‘karbonsuz’ ev inşa etmeyi planladıklarını belirtti. Ayrıca, bu yıl başlatılan uygulamaya göre, ülkede üretilen sürdürülebilir, yani ekolojik evler artık kendi aralarında derecelendirilecek. Kategorideki her evin değeri yıldızlarla belirlenecek ve buna göre, belirlenen standartlarda en iyi enerji tasarrufu sağlayan ev 6 yıldıza sahip olacak.

Emisyon düşüyor

PRP Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanan Sigma House ise şimdiden 5 yıldızla derecelendirildi. Sigma House’un bir ev için çok önemli sayılan enerji tasarrufuna yardımcı olan pek çok sistemi dışında en önemli özelliği ahşaptan üretilmesi ve bunun da ‘sürdürülebilirlik’ sağlaması. İnşasını Stewart Milne Group’un üstlendiği Sigma House 4 katlı. Hertfordshire Watford’daki Bina Araştırma Kurumu Şantiye Sergisi’nde görücüye çıkan ev, diğer inşaat teknikleri ile kıyaslandığında karbondioksit emisyonunu yüzde 100 düşüren bir özellikte inşa ediliyor.

Kaynak: Sabah


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org