Bayrampaşa, üç boyutuyla sanal âlemde |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Bayrampaşa, üç boyutuyla sanal âlemde
Share 12 Eylül 2007

Bayrampaşa Belediyesi, kendi alanında bir ilke imza atarak şehrin Google Earth’den üç boyutlu simülasyonla izlenmesini sağladı. “Bir tık ile enine boyuna Bayrampaşa” sloganıyla tanıtılan projeyle ilçe, dünyanın her yerinden görülecek.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz üç boyutlu şekiller, ‘Akıllı Kent Otomasyon Sistemi’ (AKOS) ile İstanbul’da. Bayrampaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen AKOS projesiyle ilçedeki tüm bilgiler Google Earth üzerinden takip edilebilecek. Sistem, ilçedeki ev ve işyerleri ile tarihî ve kültürel mekanların üç boyutlu hazırlanmış kent rehberi simülasyonuyla ziyaret edilmesini sağlıyor. Bu projeyle birlikte, İstanbul’a gelen turistler şehrin tarihî ve turistlik yerleri hakkında önceden bilgi sahibi olabilecek. Üç boyuta aktarılan kent rehberi ile ilçe bir ‘tık’ ötede olacak. 2 yıldır üzerinde yoğunlaşılan projede 120 kişi çalıştı. İlçenin bütün karelerinin fotoğraflandığı çalışmada tanıtım için bütün incelikler düşünülmüş. Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, gelişen teknolojilere yerel yönetimler olarak ayak uydurulması gerektiğini belirtti. Bürge şöyle devam etti: “Halkımıza hizmetin en iyisini sunmaya çalışıyoruz. Diğer kurumlarla da gerekli çalışma içine girerek gelecek için önemli işler ortaya koyacağız.”

Projenin mimarlarından Bayrampaşa Bilgi İşlem Müdürü Reyhan Sarı ise amaçlarının halka hizmet olduğunu söyledi. Sarı, iki yıl boyunca yoğun bir çalışma ile taşınmaz tüm bilgilerin toplandığını vurguladı. Sarı, bu projenin hem sosyal hem de teknolojik bir çalışma olduğunu dile getirdi. Çalışmayı ise Sanpaş Bilişim yürüttü. Bu projenin belediyeler arasında bir ilk teşkil ettiğini söyleyen Sanpaş Teknik Müdürü Selçuk Ilıkcan, amaçlarının üç boyutlu simülasyonu tüm ilçelerde uygulamak olduğunu dile getirdi. Ilıkcan, bu yöntemin önemli noktaların tespitinde dezavantaj oluşturmayacağını belirtti. Ilıkcan, bu projeyle katılan, denetleyen ve paylaşan bir Bayrampaşa’yı hedeflediklerini vurguladı.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu