Barış anıtı engelleniyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Barış anıtı engelleniyor
Share 6 Eylül 2007

Batık araştırmacısı ve yazar Mustafa Aydemir Antalya Defterdarlığı’nın güneşlenme ve seyir platformu yapılarak kiralanmak üzere ihaleye çıkardığı Kemer Koyu’ndaki kayalık alana Birinci Dünya Savaşı’nın ve Türk tarihinin gizli kalmış kahramanlarından Mustafa Ertuğrul adına anıt yaptırmak için 3 yıldır mücadele veriyor. “Dünya İnsanlık ve Barış Anıtı Pojesi” 3 yıldır çeşitli bahaneler ile engellenirken, Kemer Koyu’nun 700 metre açığında kayalıkların bulunduğu 3 bin metrekarelik alanın 7 Eylül’de ihalesi yapılacak.

Batık araştırması için Kemer Koyu’na daldığında Ertuğrul’un batırdığı Fransız savaş gemisi Paris 2’yi keşfeden yazar Aydemir, Ertuğrul’un hikâyesini 2004’te yayımladığı “Ben Bir Türk Zabitiyim” adlı kitapta anlatmıştı. Ertuğrul’un iki yüze yakın irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top atışı ile batırdığını anlatan Aydemir, “Birinci Dünya Savaşı’nda yenilip silahlarımız elimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek Ertuğrul’un bataryasının toplarını almayı askeri şerefe aykırı saymışlardır. O, denize döktüğü yaralı düşman askerleri ölümü beklerken, kurtarmış, tedavilerini yaptırıp ve ülkelerine dönmelerini sağlamıştır” dedi. Ertuğrul’u gelecek nesillere tanıtmak için anıt projesi hazırladıklarını ancak 3 yıldır engellendiklerini anlatan Aydemir, “Şimdi de projeyi gerçekleştirmek istediğimiz alan bir otele satılıyor. Üstelik sattıkları alan deniz” diye tepkisini dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org