AKP’nin nükleer ısrarı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
AKP’nin nükleer ısrarı
Share 9 Eylül 2007

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, Doğu Karadeniz Enerji Forumu’nda, nükleer enerjiyi savunarak nükleer enerji santralı kurulmasına ilişkin yasanın yeniden gündeme geleceğini açıkladı.

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, kamuoyundaki büyük tepkilere karşın geçen AKP hükümeti döneminde Meclis’ten geçirilen, ancak Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilen nükleer santral kurulmasına ilişkin yasanın önümüzdeki günlerde yeniden gündeme geleceğini açıkladı.

Trabzon Elektrik Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Doğu Karadeniz Enerji Forumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yapılıyor. Karadeniz’deki enerji potansiyelleri, Büyük Ortadoğu Projesi içinde enerji politikaları gibi önemli ana başlıkların da gündeme getirildiği toplantılarda, Türkiye’nin alması gereken tutum da tartışılıyor.

Forum, hükümetin özellikle nükleer enerji niyetlerini yinelediği bir toplantı oldu. Hükümetin enerji konusundaki görüşlerini açıklayan Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak , güvenilir ve çevreye duyarlı enerji kaynaklarının sağlanması ve fiyat dengesinin gözetildiği bir piyasanın oluşturulmasının geleceğin en önemli tartışmaları oluşturacağını söyledi. Faruk Özak, AKP hükümetinin petrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde 70’inin yakın bölgelerden sağlandığını, ülkenin enerji açısından bir geçiş yeri haline getirildiğini belirtti. Özak, ” Geçen mayısta, nükleer santral kurulması, işletilmesine ve üretimine ilişkin bir yasa çıkardık. Ama bu yasa eski cumhurbaşkanı döneminde geri döndü. Kanun önümüzdeki günlerde yeniden çıkarılacaktır. Nükleer santral mutlaka yapmalıyız. Nükleer ve diğer enerji türlerini de ele almalıyız. Ama nükleer santrallar konusunda millet olarak bir karar vermeliyiz artık ” şeklinde konuştu.

Kaynak: Hürriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org