Ahlat üzerinden turizm turu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Ahlat üzerinden turizm turu
Share 12 Eylül 2007

Doğa nimeti suyu nasıl savurgan kullanmışsak, kültür zenginliği tarih varlıklarımızı da hoyratça harcamışız. Geçen hafta Van Gölü çevresindeki doğa güzelliklerini ve tarih zenginliklerini gördükçe, bunları düşündük.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 10 yıl önce başlattığı, yerel medyaya yönelik meslek içi eğitim seminerlerinin 43’üncüsü Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Ahlat’ta yapıldı. Bu vesileyle Bitlis’in Van Gölü kıyısındaki sevimli ilçesinin tarihi ve doğal zenginliklerini bir kez daha gördük. Gördük ve “Bunların parçacığı başka bir ülkede olsa, kim bilir ne harikalar yaratırlardı” diye hayıflandık.

Memnunlukla gözlemlediğimiz, umut veren bir gelişme yerel yönetimlerde ve yerel kamuoyunda bu yolda bir bilinçlenme olması. Ama maddi olanaksızlıklar düşünülenlerin yapılmasına engel oluyor. Ahlat Belediye Başkanı Mevlüt Gülmez’den birçok belediyenin sıkıntısını bir kez daha dinledik. Sıkıntı İller Bankası’nın belediyelere verdiği payın yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Ankara’dan yeterli desteği göremeyen belediyeler, sivil toplum örgütleriyle birlikte projeler üreterek Avrupa Birliği’nden fon almaya çabalıyor.

Ahlat’ın emekli Milli Eğitim Müdürü ve tarih öğretmeni İsmail Yurttaş’ın gönüllü rehberliğinde gezdiğimiz eşsiz değerdeki tarihi kalıntılar karşısında hem övünç duyuyor, hem de terk edilmiş izlenimini veren durumlarını gördükçe üzülüyoruz.
Örneğin, 1071 Malazgirt zaferinde şehit düşenlerin mezarlarının da yer aldığı 210 dönümlük şehitlik, sayıları günden güne azalan ilginç mezar taşlarıyla heyecan verici bir görüntü oluşturuyor. Neyse, burası sit alanı ilan edilmiş ve kurtarma projesi yolda.

Bir başka örnek: Muş Ovası ile Van Gölü’nü birbirinden ayıran 3 bin metre yükseklikteki dağların ortasındaki çukurlukta oluşan krater gölü değerlendirilebilse, başlı başına bir turizm merkezi olabilir. Yeni Turizm Bakanı Ertuğrul Günay günlük, bölük pörçük ve törensel birtakım işlerin ötesinde, Van Gölü odaklı bir turizm projesini gerçekleştirirse, turizm tarihine adını yazdırabilir. Nemrut Krater Gölü’nün yoluyla ve çevresiyle ihyası bile yeter.

Bir şiir

Bu hafta Van’dan bir esinti. Gazeteci Bişar Ulutaş’ın ilk şiir kitabı “Ölüm Paçama Sıçramadan” kitabındaki şiirlerinden bir potpuri sunuyoruz: “İçersem yokum,/ İçmez isem sen yoksun // Sevgilerin boğazlandığını görür gibi oldum/ eli kanlı hüzünler tarafından // Ey sessizlikler bekleyin beni/ Size geliyorum koklanmamış çiçekler”

Kaynak: Milliyet

Yazan: Nail Güreli


Yorum yazmak için


İktidarın kenti yok edecek projesi Kanal İstanbul için TMMOB’den çarpıcı rapor: 75 milyar lira toplam maliyet sadece kazı, nakliye ve depolama aşamasında kullanılacak. İBB’nin 2021 yılı toplam bütçesinin 28 milyar TL olduğu düşünüldüğünde rakamın büyüklüğü ortaya çıkıyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu