AER yerel yönetimlere daha geniş yetki istedi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
AER yerel yönetimlere daha geniş yetki istedi
Share 8 Eylül 2007

Avrupa’nın 32 ülkesinden 250 bölgenin üye olduğu, Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Büro ve Daimi Komite toplantısı İstanbul’da yapıldı. Basın mensuplarına bilgi veren AER Başkanı Riccardo Illy, Türkiye’de yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmesi gerektiğini ileri sürdü. Illy, “Bu yetki yasama yetkisini de kaplamalı ki parlamentonun işleri yerel yönetimlerle bölüşülsün” dedi.

Yerel yönetimlerin yetkileri konusunda Türkiye’nin İngiltere modelini benimsediğini ifade eden Illy, İtalya modelinde ise üniter devleti garanti etme kaydıyla yine geniş yetkilere sahip yerel yönetim anlayışlarının olduğunu anlattı. İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Büyükdede ise “59. hükümet bölgesel otoriteyi uygun bulmadı. Bunun yerine her şehrin belediye meclisleri ve il genel meclislerinin sorumlulukları artırıldı” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org