2013’e kadar herkes ev sahibi olacak |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
2013’e kadar herkes ev sahibi olacak
Share 12 Eylül 2007

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bakanlarına ve danışmanlarına yeni hükümetin hedeflerini açıklarken “Ana hedefimiz 2013 yılına kadar her aileyi ev sahibi yapmaktır. Evsiz vatandaş kalmayacak. Özellikle dar gelirli vatandaşları 5 yılda mutlaka ev sahibi yapacağız” dedi.

Erdoğan, yeni dönemdeki diğer hedefin de milli gelirin artırılması olduğuna dikkat çekerek, “2013’te milli geliri 10 bin dolara çıkaracağız. Hükümetimiz ve bürokrasi bu iki ana hedefe kilitlenecek” diye konuştu.

TOKİ’DEN KOLAYLIK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “5 yılda herkese ev” projesini, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yürütecek. 59’uncu Hükümet döneminde de dar gelirlilere yönelik konut projeleri üreterek uygulamaya koyan TOKİ, önümüzdeki süreçte konut edinme şartlarını daha da esneterek, projeleri ülke genelinde yaygınlaştıracak ve her ailenin ev sahibi olmasına çalışılacak. TOKİ’nin önümüzdeki dönem için öncelikli hedefi, en az 500 konut üretmek.

SEÇİM KAZANDIRDI

Başbakan Erdoğan’ın büyük önem verdiği “herkese ev projesi”ni yürütecek olan TOKİ; yaptığı çalışmalarla 22 Temmuz Seçimleri’nde AKP’ye büyük avantaj sağlamıştı. Yoksul ve dar gelirlilere ev teslim edildikten sonra kira öder gibi taksit imkanı getiren ve ödemeleri uzun yıllara yayan TOKİ, bugüne kadar 280 bini aşkın aileyi ev sahibi yaptı.

Erdoğan Bayraktar’ın başında olduğu TOKİ’nin gösterdiği bu başarı son seçimlerde AKP’ye yaklaşık yüzde 10 puan kazandırdı. Bu tespit, parti tarafından hazırlanan “Seçim Raporu”na da yansıdı. Raporda, “TOKİ çalışmalarının partiye yüzde 10 civarında oranda oy kazandırdığı” vurgulandı.

Yoksullar için daha uygun ödeme koşulları

SosyaL güvencesi olan vatandaşlar için uzun vadeli konut projeleri üreten TOKİ, sosyal güvencesi olmayan yoksullar için ise çok daha uygun ve daha uzun ödeme koşullarıyla konutlar üretecek. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan, yoksullara yönelik konut projesinden yararlanma koşulları şöyle: T.C. vatandaşı olmak, başvuru sahibinin 30 yaş ve üzerinde olması (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlar için bu şart aranmıyor). Babası vefat etmiş bekar bayanlar için yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlendi. Başvuru sahibinin SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmaması gerekiyor. Yeşil Kart sahipleri, dul ve yetim maaşı alanlar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yararlananlar başvurabiliyor. Her hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabiliyor.

280 bini aştı, hedef 500 bin

TOKİ, 280 bin 9 kişiyi ev sahibi yaptı. Yeni dönem hedefi olarak da 500 bin konut öngören TOKİ, 81 ilde 370 ilçede 279 bin 568 konutun daha inşaatına başladı. TOKİ konut projelerinin yanı sıra, 230 ilköğretim okulu, 75 lise, 48 anaokulu, 14 hastane, 66 sağlık ocağı, 265 ticaret merkezi, 60 spor salonu, 222 caminin de yaptı.

Kaynak: Akşam

1 Yorum
  1. sayın basbakanım cok magdurum yeniden eskişehirde ucuz konut yaparmısınız katıldım ama bana cıkmadı cok ihtiyacım var eger konut cıkarsa evlenmek istiyorum basbakanım saygılarımla

    mustafa çakırtaş | 5 Haziran 2009


Yorum yazmak için


İktidarın kenti yok edecek projesi Kanal İstanbul için TMMOB’den çarpıcı rapor: 75 milyar lira toplam maliyet sadece kazı, nakliye ve depolama aşamasında kullanılacak. İBB’nin 2021 yılı toplam bütçesinin 28 milyar TL olduğu düşünüldüğünde rakamın büyüklüğü ortaya çıkıyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu