2 Design Kiev’de ülkenin en yüksek binasını yapıyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
2 Design Kiev’de ülkenin en yüksek binasını yapıyor
Share 27 Eylül 2007

Ukrayna ve Katar’ın en yüksek binalarının projesini yapan 2 Design Mimarlık Şirketi, kuracağı ofislerle bu bölgelerde büyümeyi planlıyor. Kempinski’nin tavsiye ettiği altı mimarlık şirketi arasında yer alan firmanın 2010 hedeflerinde kurumsallaşmak ve ISO belgesi almak bulunuyor.

2 Design Mimarlık Şirketi, iki okul arkadaşı tarafından kurulduğu 1995 yılından bugüne pek çok projede yer aldı. Son yıllarda hızla büyüyen ve yurtdışına açılan şirket bugün, Ukrayna ve Katar’ın toplam 350 milyon dolarlık yatırım olan en yüksek binalarını yapıyor. Kempinski’nin “short list”inde yer alan yani tavsiye ettiği altı mimarlık şirketinden biri olan 2 Design’ın ortakları Yüksek Mimar Murat Kader ve Yüksek Mimar Sema Eser Özsaruhan’la, sektörü ve projelerini konuştuk.

Kiev ve Doha’daki projelerinizden bahseder misiniz?

Murat Kader: Katar’daki “Doha Trade Center” projemizi 2 yıl önce yaptık. Basra Körfezi’nin hemen yanında, 254 metre yüksekliğinde olacak. 30 bin metrekarelik bir proje ve 150 milyon dolar keşif bedeli ile ihale edilecek. Önümüzdeki yıl inşaatına başlanacak proje, bir ofis binası olacak. Son 10 katında ise uzun dönemli kiralanabilir rezidanslar yer alacak. Kiev’de de şehrin merkezinde olimpiyat stadının yanında, “Kiev Trade Center” projemiz var. 160 bin metrekarelik bir alanda kurulacak ve 200 milyon dolar keşif bedeli olacak. 44 katlı bina Ukrayna’nın en yüksek binası olacak. Şubat ayında temeli atılacak ve 2012’de yapılacak Avrupa Oyunları’ndan önce bitirilecek. İnşaat da 15 yıldır Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketi Mega Teknik’in ortaklığıyla yapılacak.

Ukrayna’da faaliyetleriniz sürecek mi?

M.K: Kiev’de bir ofis tuttuk. Lisans için de başvurduk. Kendi imza yetkimizi alacağız. Yatırımlar ciddi bir şekilde Kiev’e, aşağıda Odessa’ya kaymaya başladı. 10 yıl önceki Moskova’ya benzetiyorum Kiev’i. Çok iyi bir alternatif bence.

Tiflis’te ofis binası yapacak

Yurtdışında başka hangi ülkelerde projeleriniz olacak?

Sema Eser Özsaruhan: Almaata, Astana ve Moskova’da çeşitli projelerimiz sürüyor. Mesela Moskova’da çok büyük bir SPA projesi bitirdik; Avrupa’nın en büyük projesi. Almaata’daki proje 230 bin metrekarelik alanda yer alacak. İnşaatı devam ediyor, şu anda dördüncü katında. 26’şar katlı dört kuleden oluşuyor. Otel, rezidans ve alışveriş merkezinin de yer aldığı bina, Okan İnşaat tarafından yapılıyor. Astana’da ise 85 bin metrekarelik iki kuleli rezidans projemiz var. Aşkabat’ta 3 yıl önce Gama İnşaat’ın davetiyle Asya Olimpiyatları’nın ülkede yapılması olasılığı için bir olimpiyat projesi yaptık. Aşkabat’ta bir dizi otel de yapmıştık o zaman Hazar Denizi’nin kıyısında. M.K: Şimdi Tiflis’ten bir davet aldık. Gürcistan’a gidiyoruz. Bir ofis binası yaptırmak istiyorlar. Filarmoni orkestrasının yanında, parlamentonun da bulunduğu ana cadde üzerinde bir bina projemiz olacak.

Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri de hedefleriniz arasında yer alıyor mu?

M.K: Alman Loebermann Partner’la bir ortaklık anlaşmamız bulunuyor. Bu sayede gelişmiş ülkelerde de ortak projeler üretebiliyoruz. Fakat son döneme baktığınızda Avrupalı firmaların büyük bir kısmı, özellikle Türkiye merkez olmak üzere, söylemiş olduğum bu bölgelerde iş yapmak istiyor. Avrupa’nın büyük şehirlerinde bu kadar çok proje yapılmıyor.

Türkiye’deki inşaat sektöründe son yıllarda yaşananları nasıl yorumluyorsunuz?

M.K: Türkiye’de mühendislik hizmetlerinde ciddi bir profesyonelleşme görüyorum. Uluslararası projelerde yer alabilen, firmaların sayısı artıyor. Yetişen personel de Türkiye piyasasında kaliteyi arttırıyor. Artık son derece donanımlı projeler kullanılmaya başladı. Çünkü projelerin ebatları büyüdü. Konut projelerinde o kadar çok arz var ki ciddi sıkıntılar yaşanacağını düşünüyorum. Öte yandan yabancı firmaların Türkiye’ye gelmeyi istemesi ciddi bir de ofis ihtiyacını da ortaya çıkardı. Mesela biz satın almak ve kiralamak için bir yıldır kendimize 500 metrekarelik ofis bulamıyoruz.

Kaynak: Sabah


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu