100.Yıl’da fırtına! |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
100.Yıl’da fırtına!
Share 13 Eylül 2007

Başkan Türel: “İhale şeffaf yapıldı, her şey yasal.” MHP İl Başkanı Akar: “Lara Kent parkı’nın rövanşı olan bu ihalenin iptali için dava açacağız” CHP İl Başkanı Melli: “Bu bir siyasi rant”

Gündeme geldiğinden beri sivil toplum örgütleriyle muhalefet partilerini ayaklandıran 100.Yıl Spor Kompleksi’yle ilgili tartışmalar, yapım işinin 6 Eylül’de ihale edilmesi ve ihalenin önceki gün Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından onaylanmasıyla yeniden büyüdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “şeffaf bir ihale oldu” diyerek yapılan ihaleyi onayladı. Ancak, 100 yıl spor tesislerinin de bulunduğu alanın mahkeme kararıyla tapusunu alan mülk sahiplerinin 17 Ağustos’ta mahkeme kararıyla tapu üzerine ihtiyati tedbir kararı aldıkları ortaya çıktı. CHP ve MHP ise ayrı ayrı yaptıkları açıklamada, ihalenin ve projenin iptali için dava açacaklarını bildirdiler.

TAMİNCE KAZANDI

6 Eylül’de yapılan ihaleyi başbakan Recep Tayip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Rixos Oteller zincirinin sahibi Fettah Tamince’ye ait Sembol İnşaat- BF Global Ltd. Ortak Girişimi kazandı. Eğer proje hayata geçerse 246 bin metrekare olan spor kompleksi arazisinin 40 bin metrekarelik bölümü ihaleyi alan firmanın olacak. Projenin gerçekleşebilmesi için tesisteki yarım kalmış yüzme havuzu ile Dilek Sabancı Spor Tesisi yıkılacak.

Başkan Türel:
YASAL PROSEDÜR UYGULANACAK

6 Eylülde yapılan ihaleyi onaylayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, şeffaf bir ihale yapıldığını, projenin bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini söyledi. Başkan Türel, arazinin durumu ile ilgili soruya da bu konuda hukuki itirazların yapıldığını belirterek “yasal prosedürü uyguluyoruz, gerekli hukuki işlemleri başlattık” dedi.

MHP İl Başkanı:
DAVA AÇACAĞIZ

100’ncü yıl projesine karşı çıkan MHP, projenin iptali için dava açacaklarını söyledi. MHP İl Başkanı Mustafa Akar, ihaleyi alan firmanın sahibi Fettah Tamince’nin daha önce Lara Kent Parkı Projesi’ni almak istediğini ancak bu ihalenin yargı tarafından bozulduğunu hatırlatarak, “Şimdi, Lara projesinin rövanşı yapılıyor. İhaleyi alan firma sahibinin seçim dönemlerinde AKP iktidarına maddi ve manevi destek verdiğini bilmeyen yok. Yeşil alan olan spor tesislerinin yeri ticari alana çevrilip sınırsız bir gökdelen, ticaret merkezi yapılacak. Buna vicdanlar izin vermez. İhalenin iptali için dava açacağız” dedi.

CHP İl Başkanı:
BURAYA YAPILAMAZ

CHP İl Başkanı Ömer Melli ise Antalya’ya stadyum yapılmasına karşı olmadıklarını ancak bu tür projelerin şehir dışında yapılması gerektiğini söyledi. Kent merkezindeki 100.Yıl’da dev alışveriş merkezi yapılması halinde çarşı esnafının perişan olacağını söyleyen CHP İl başkanı Melli, şöyle devam etti: “Bu proje yapılırsa millet, hem buna onay veren yöneticileri, hem de projeyi yapanları tükürük yağmuruna tutar. İhaleyi alan firma sahibi 2 yıl önce Antalya’ya deniz ticaret Lisesi yapmak için devletle protokol imzaladı. Ancak 2 yıl geçti temeli bile atılmadı”

Hissedar Salih Selvi:
BÜYÜKŞEHİR YANLIŞTAN DÖNMELİ

Diğer yandan, 1954 yılından beri süre gelen davayı kazanıp, 100.Yıl Spor tesislerinin de bulunduğu alanın mahkeme kararıyla tapusunu alanlarda bu projeye karşı çıktılar. Hissedarların ihalenin gündeme gelmesiyle birlikte mahkemeden tedbir kararı aldıkları ortaya çıkarken 400’den fazla hissedar adına Milliyet Akdeniz’e açıklama yapan Salih Selvi “Bize ait parseller, spor tesisi yapılacağı gerekçesiyle kamulaştırıldı. Ancak iş merkezi yapmak üzere bir şirkete devredildi. Büyükşehir’in bu ihale yanlışından vazgeçmesini bekliyoruz”

Kaynak: Milliyet Akdeniz


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu