Taksim – Beşiktaş Meydanları |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Taksim – Beşiktaş Meydanları
Share 27 Ağustos 2007

Biri Taksim Meydanı diğeri Beşiktaş Meydanı. İki önemli merkez için İBB nin “yayalaştırma” adında projeleri var ve belediyenin sitesinden ard arda yayınlandı. Biz de bu yayınları bir değerlendirme yapabilmek ve üzerinde düşünmek için arkası arkasına sizlere veriyoruz.

Taksim Bunlardan biri olan Taksim Meydanı ile ilgili olarak Pazar günü Birgün gazetesinde Mimarlar Odası İstanbul Şubesi adına bir itiraz yazısı yayınlandı. “Taksime Rant Planı” başlığında yayınlanan bu yazıda “Kadir Topbaş, Taksim’i araç trafiğine kapatmayı planlıyor. Projeyle, AKP yandaşlarına rant alanı açılacak ve İslami kültür mekanları oluşturulacak” ana fikri yansıtıyor. İBB’nin meydan düzenleme projesi yayınlarının ardından Mimarlar Odası’nın bu karşı çıkışını da son olarak bu dizinin ardına ekliyoruz.


Taksim


Bu karşılaştırmalardan doğru bir tartışma başlayabilir diye umuyoruz.

PROJELER

Hem sözü edilen iki meydanın İstanbul için çok önemli olması hem de zamanı vaktinde bu iki alan için yarışmalar düzenlenmiş olması konuyu daha da ilginç kılıyor.

Hatırlatalım,
1. 1987 Uluslar arası Taksim Meydanı Düzenleme Mimari Proje Yarışması yapılmış birinciliği Vedat Dalokay ikinciliği Behruz Çinici projeleri almıştı…

2. 1990 yılında Beşiktaş Meydan Düzenleme Kentsel Tasarım Proje Yarışması yapılmıştı.

Bu çalışmaların o günün koşullarında gereksinimleri karşılamak için açılmış ve fakat mimarlık gündemini kaplamış işler olduğunu unutamayız. Yine bu projeleri elde eden kurumların neredeyse bu projeleri hiç uygulamayıp raflara koyduğunu, o yıllarda yapılmış olan Beyazıt Meydanı, Üsküdar Meydanı gibi kentsel tasarım ölçeğindeki düzenlemelerin hayata geçmediğini biliyoruz.

Beşiktaş

Üzerinde yarışmalar bile düzenlenmiş ve bugünkü şekliyle ‘meşruluğu’ tartışılmamış olan o dönemki projeler acaba niye uygulanmamıştı? Kaynak, bilgi, fikriyat eksikliği mi?

Beşiktaş

Bugün konular çok daha başka taraflarıyla ele alınıyor. Örnek olarak Taksim Meydanı içinden yol geçen bir trafik kavşağı görüntüsünden kurtarılıp hakikaten bir meydan hüviyetine bürünse ve elbette yayalaşsa olmaz mı? Şu şikayet ettiğimiz ulaşım yolları ile yaya yollarını ayırsak ve kamusal alanları çoğaltsak…

KAMU FİKRİNİN İNŞASI

Konunun itiraz noktası sanırız bu değil. Projenin kendisi değil belki de. Çünkü projeler çok şey anlatıyor ve olumlu gelişmelere kapı açıyor ama yöneticilere duyulan güvensizlik, onların kafalarındaki “anafikir” deşifre edilemeyince olumlu sayılabilecek gelişmeler bile tepkiyle karşılanıyor. Burada bir terslik var elbette. Terslik projenin elde edilişinde, kamu fikrinin oluşturulmasında yaşanan oligarşik tutumda muhtemelen. Muhataplarını karar alma aşamalarında yanına sokmayan ve fikir bölüşümüne açık durmayan yönetim yapıları projelerini savunma sırasında yalnız kalmaya mahkum oluyorlar.

Tepeden inmeci yaklaşımlar, kamuoyunun fikirlerini dikkate almayan yöntemler sonunda kamu yararını ortadan kaldırmış oluyor. Buna bir de her konuya ve projeye peşinen “karşı” olma refleksini eklerseniz ortaya “kamu yararı” diye bir şeyin doğması nerdeyse olanaksız hale geliyor.

mimdap

Taksim Meydanı’na Cumhuriyet Müzesi

İBB, 23.08.2007
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki tarihi maksemi (Su Deposu) Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştüreceklerini açıkladı. DEVAMI >>

Beşiktaş Meydanı’nda trafik yeraltına alınıyor

İBB, 24.08.2007
“Meydanlar şehirlerin soluk alma yeri ve demokrasi alanlarıdır” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş’ta trafiği yeraltına alarak meydanı yayalaştıracaklarını açıkladı. DEVAMI >>

Taksim rantçılara bırakılamaz

Birgün, 25.08.2007
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Taksim Meydanı’nın araç trafiğine kapatılması ile ilgili projesine, sivil toplum örgütlerinden sert tepki geldi. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, proje ile yandaş ve partizan rantlaşmanın yolunun açılmış olacağını ifade ederken, SOS Çevre Örgütleri Platformu Başkanı Türksen Baser Kafaoğlu, Taksim’in konum olarak böyle bir projenin uygulanmasına müsait bir yer olmadığını vurguladı. DEVAMI >>

2 Yorum
 1. Sayın Başbakan Erdoğan nedense herzamanki gibi demokratik hareketlere ve onların temsilcilerine karşı olduğunu her zamanki gibi belli etmiştir.İşçinin ve emeğin bayramı tüm dünyada kutlanırken Türkiye coğrafyasında bu kutlamaların yapılamaması için elinden geleni yapıyor.Kendisi sağ merkez parti başkanı olduğu içindevrimci hareketlere herzamanki gibi faşist yaklaşımlar ile demokratik hakları engelliyerek yaklaşmaktadır.
  Yasaklamak ile yeni bir katliama imza atmak ve Recep Tayyip Erdoğan adını katliam yapınca altın harfler ile yazacaklarını sandığı için engellemeye çalışıyor.
  Hadi emeğin yoldaşları 1 mayıs ders verme günüdür Tüm Türkiye emekçileri Taksime 1 mayıs mitingine.

  Kenan GÜRLER | 25 Nisan 2008

 2. taksime cok guzel bir meydan yapilsin
  uluslararasi bir proje yarismasi yapilsin trafige kapansin
  baskanimiza inaniyoruz guveniyoruz
  sultanahmet ve beyazit meydanlarida duzenlensin

  senolcark | 16 Mayıs 2010


Yorum yazmak için


DHİM istatistiklerine göre İstanbul Havalimanı’nı bu yılın ilk 10 ayı 20 milyon yolcu kullandı. 12 milyon yolcu pandemi öncesi kullanırken, pandemi sonrası 7 aylık zaman dilimin yalnızca 8 milyon yolcu İstanbul Havalimanı’nı kullandı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu