Çevre dostu bina yapımı masrafları abartılıyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Çevre dostu bina yapımı masrafları abartılıyor
Share 24 Ağustos 2007

Araştırmalara göre, uzmanlar sürdürülebilir bütçeleri göz ardı ediyor ve binaların çevreye zararlarını hiç önemsemiyor. Yapılan yeni bir araştırma, inşaat ve konut uzmanlarının çevre dostu bina yapımı masraflarını normalden %300 oranında daha fazla sandıklarını gösteriyor.

Araştırmaya katılan denekler, sürdürülebilir bir binanın yapımının, masrafların %17’sini tutacağını söylediler, oysa bu oran gerçekte %5’i anca buluyor.

Dünya Sürdürülebilir Gelişme Konseyi’nin (WBCSD) yaptığı araştırma, aynı zamanda söz konusu deneklerden 1400 tanesinin binaların sera gazı salınım oranını %19 olarak bildiklerini, oysa bunun gerçekte %40 olduğunu belirtiyor.

United Technologies şirketinin yönetim kurulu üyesi George David, sanayinin yapı konusunda farklı bir yol izleyerek enerji ihtiyacını azaltma yoluna gitmesi gerektiğini söylüyor.

“Var olan teknoloji ve tasarımdaki yeni boyutlar enerji kullanımını %35 oranında azaltabilir, aynı zamanda ısıtma masraflarını %80 oranında indirebilir” diyor David.

“Araştırmalar, bir binadaki karbondioksit salınımının ve enerji tüketiminin %80-85’lik kısmının ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımından kaynaklandığını gösteriyor. Şayet küresel ısınmaya karşı bizim de yapabileceğimiz bir şey olduğuna inanıyorsak, bu konuda bir şeyler yapmalıyız. Tasarım esnasında doğru malzemeleri kullanmak binanın enerji ihtiyacını azaltıyor, ömrünü uzatıyor ve uzun vadede performansının devamlı olmasını sağlıyor”.

Araştırma, aynı zamanda ortalama yedi sanayi şirketinden ancak bir tanesinin çevre dostu bina yapımına katıldığını gösteriyor. Bu oran Almanya’da %45’e çıkarken, Hindistan’da %5’e kadar düşüyor. Mimarların, mühendislerin ve müteahhitlerin %20’si çevre dostu bina yapımı işine giriyorken, bu oran bina sahipleri ve kiracıları söz konusu olduğunda %9’a düşüyor.

Dünya Sürdürülebilir Gelişme Konseyi başkanı Bjorn Stigson ise, “Binalarda enerji kullanımını azaltmak için bu konuda destek olacak politikalara ve kanun çerçevelerine ihtiyacımız var. Hükümetlerden ve yerel yönetimlerden bu konuda destek bekliyoruz” diyor.

Konseyin “Binalarda Enerji Verimliliği” projesi, üçüncü yılını doldurmuş durumda. Proje, binaların çevreye olan etkilerini azaltırken, konutlarda ve işyerlerinde enerji tüketimini sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Building.co.uk
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. […] Çevre dostu bina yapımı masrafları abartılıyor (Building-Çeviri: mimdap) Araştırmalara göre, uzmanlar sürdürülebilir bütçeleri göz ardı ediyor ve […]

    Mimdap » Çevreye Saygılı Sürdürülebilir Planlama Ekolojik Tasarım-2 | 24 Ocak 2009

  2. […] Çevre dostu bina yapımı masrafları abartılıyor (Building-Çeviri: mimdap) Araştırmalara göe, uzmanlar sürdürülebilir bütçeleri göz ardı […]

    Çevre dostu bina yapımı masrafları abartılıyor | 22 Haziran 20101992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu