Okullar bölgesinin yıkımı ve “Uzman Oda” – Belediye işbirliği tartışması |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Okullar bölgesinin yıkımı ve “Uzman Oda” – Belediye işbirliği tartışması
Share 27 Temmuz 2007

Antalya’da okullar bölgesinde aylarca önce başlayan ve geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin gece yıkımıyla alevlenen tartışma sürüyor. Bölgeye çarşı yapılarının inşa edileceği ve ama bu noktada bulunan ve Antalya’ya yıllardır hizmet veren İsmet İnönü Kız Lisesi, Hızır Reis Okulu gibi yapıların hem kent belleğinde yer tutması hem de Cumhuriyet modernleşmesinin bir parçası ve ürünü olmaları yönünde görüşleri duymaktaydık.

Geçtiğimiz Pazar günü (22 Temmuz) Radikal gazetesinde yer alan Hasan Üstün imzalı “Belediyeler ve ‘Uzman Oda’ İttifakı” başlıklı yazı, mimdap’ta haberler bölümde yer aldı.

Gazete haberinin mimarlık ortamında çeşitli biçimlerde değerlendirildiği internet ortamında fark edilmiştir.

Konu önemliydi şüphesiz ve bu konuyu mimarlık gündemi bölümünde ele alıp tartışmaya açmayı doğrusu biz de istiyorduk. Ama sorumlu bir yayıncılık göstererek sözü edilen “oda”ya görüşlerini sorduk.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Osman Aydın sorumuza cevaben yazılı bir açıklama yaptı. Aydın; yaptığımız görüşmede “bundan öncede bazı yayın kuruluşlarında ele alınan bu gibi iddialara cevap vermediklerini, ama bu kez öne sürülen iddiaların hem dünya görüşlerine hem de gerçeklere uymadığını, Antalya’da AKPli belediyeye en büyük muhalefeti kendilerinin yaptığını, bir çok dava açarak bunu sürdürdüklerini ama doğru projelerin de yanında olacaklarını …” özetle belirtti.

Mimdap olarak bu tartışmanın sağlıklı sürmesi için hem Hasan Üstün’ün Radikal’de yayınlanan yazısını, hem de Antalya Şube cevabını beraberce veriyoruz.

mimdap

Hasan Üstün: “Belediyeler ve ‘uzman oda’ ittifakı!”
Antalya’da belediye, kurul ve odalar işbirliği marifetlerini sürdürüyor. Son örnek: 60 yıllık İsmet İnönü Kız Enstitüsü binası yıkıldı, yerine yeraltı çarşısı yapılacak. Anıtlar Kurulu ve Antalya Mimarlar Odası’nı mercek altına almanın zamanı gelmedi mi?

Antalya’da korkulan oldu! Antalya Büyükşehir Belediyesi, “kentsel dönüşüm” adı altında yıkıp yeraltı çarşısı yapmak istediği İsmet İnönü Kız Enstitüsü’nün 60 yıllık binasını 28 Haziran akşamı altı saatte yerle bir etti. Devam >>

Mimarlar Odası Antalya Şubesi: “Antalya’ya tarihî kültürel merkez gerçeği”

Şubemiz uzun yıllardır Antalya Tarihi Kent Merkezinin Antalya’ya yakışır bir şekilde düzenlenerek koruma altında bulunan Kaleiçi, Belbey, Haşimişcan Kentsel Sit Alanları ile Pazar Hamamı, İki ve Tek Kapılı Han ve Balbey Camiinin bulunduğu Hanlar Bölgesinin ilişkisinin doğru kurularak bu alanların kesintisiz izlenmesi, algılanması ve sağlıklaştırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Şubemizin 2004 Yerel Seçimleri öncesinde yayınladığı raporlardan birisi Tarihi Kültürel Merkez başlıklıdır ve bu alanlarla ilgilidir

Bu raporun birçok bölümünü de kapsayan bu bölgede Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan proje çalışmaları da Odamızca izlenmekte ve katkıda bulunulmaktadır. Devam >>


Yorum yazmak için


DHİM istatistiklerine göre İstanbul Havalimanı’nı bu yılın ilk 10 ayı 20 milyon yolcu kullandı. 12 milyon yolcu pandemi öncesi kullanırken, pandemi sonrası 7 aylık zaman dilimin yalnızca 8 milyon yolcu İstanbul Havalimanı’nı kullandı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu