En İyi Kıyı Mekanları II |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
En İyi Kıyı Mekanları II
Share 20 Mart 2007

Aşağıdaki mekanlar kıyı kenarı kamusal mekanların en iyilerinin en iyileridir. Bunların herhangi birini ziyaret etmek, kaçınılmaz sorulara yol açmaktadır: Bunlar gibi daha fazla mekan yok mudur? Her kentin kıyılarında iyi nitelikler ve saf görünüşle bu mekanlara ihtiyacı vardır.

1- Pazar Meydanı ve Gezinti Alanı, Helsinki Finlandiya

Helsinki’nin en iyi kıyısı; kapalı bir Pazar binasının, açık hava pazarına ev sahipliği yapan geniş kamusal bir meydanla bütünleştirilmesiyle dikkati çekmektedir. Yaya, tramvay ya da feribotla kolayca erişilebilen, koyun merkezindeki konumuyla gidilecek bir yer hissini geliştirmektedir. Neredeyse çok az ana yol ve araç bulunurken, herkesin oturup manzarayı seyredebileceği insan ölçekli binalar ve küçük parklar için ideal bir yerleşimi oluşturuyor. Tekneler, mükemmele yaklaşan kamusal mekanı oluşturan pazar telaşını bütünleyerek gelip gitmektedir.Burası bir ahtapot gibi uzanarak hem kent sokaklarından hem de kıyı boyunca yer alan yollardan insanları kendisine doğru çekmektedir. En dikkati çeken kısmı olan gezinti alanı buradan kentin kalbine doğru ilerliyor. Bu yoldan kıyıya doğru inmek; rahatça yürünerek, keyif alınan bir gezintidir.

2- Paris Plajı, Paris Fransa
Her yaz bir ay boyunca Paris’ın doğu kıyısı boyunca yer alan Georges Pompidou otobanı; kumla doldurulmuş bir yaya refüjüne dönmektedir. Dans dersleri, tırmanma duvarları, oyunlar ve yüzme gibi aktivitelerden, plaj sandalyeleri, cafe, serinletici çeşmeler ve gölgeli palmiye ağaçları gibi hizmetlere kadar bir dizi cazibe dikkatinizi çekmek için yarışıyor. Aşırı popülerliği ve gösteri ve performanslarla mekanı akşamları da canlı tutan yenilikçi programlaması başarılı bir yönetim için takip edilmelidir. Kısmen şirket sponsorluklarıyla finanse edilmesine karşın, tanıtımlar uygun bir biçimde mütevazidir. Gösterilerde çirkin logolar yer almadığından, deneyim hiçbir zaman ticari anlayışla boğulmuyor. Paris Plajı herkese çok büyük yararlar sağlayan gerçek bir kamusal mekandır.

3-Nyhavn ve Kongens Nytorv Meydanı, Kopenhag Danimarka
Bu iki meydan Kopenhag’ın en iyi kıyı bölgesine giriş kapısı olarak hizmet eden oval biçimli geniş Nytorv Meydanıyla simbiyotik bir ilişkiye sahiptir. Nyhavn; sizi doğrudan kentin kalbine yönlendiren ve eski klasik gemileri barındıran küçük bir kanala bakan restoranlarla dolu zorlayıcı bir gezinti alanı oluşturuyor. Meydan daha aktif bir idareyle son zamanlarda iyileştirilmiştir ve şimdi insanları buraya çeken kamusal etkinlikler ve programlara ev sahipliği yapmaktadır. Her iki mekanda, kentin diğer çekim noktalarına doğru yayılan sokaklarla ahtapot etkisini açıklamaktadır.

4- Granville Adası, Vancouver
Eski fabrikalar ve tesis alanlarının dış kısmından çıkan Granville Adası, her biri etkileyici bir kıyı düzenlemesiyle bir araya gelmiş pazar, oyun alanları ve kültürel faaliyetlerin bereketlerini sunmaktadır. Burası; bir master plana yapışmadan ya da tema parkına benzer bir tasarımı kovalamadan, yerel kurumsal, iş ve kamusal cazibe noktaları boyunca organik olarak gelişerek olağanüstü bir şekilde başarılı olmuştur. Günümüzde turistler için çekici olduğu kadar aynı zamanda Vancouver kent merkezindeki yüksek katlı konutların artan nüfusu için sevilen toplumsal bir mekandır. Minimum maliyetle nasıl başarılı mekanlar yaratılabileceğine dair bir örnektir.

5 Venice Plajı, Los Angeles Kalifornia
Bu mükemmel gezinti alanı ve kumsal eksantrikliğin oldukça farklı bir tanımını sembolize etmektedir. İnsan sirki olarak adlandırılabilecek Venice Plajı sanatçılar, yaşlılar, güneşlenenler, basketbol oyuncuları, tarikat mensupları ve tabiî ki yarı çıplak pazılarını sergileyenler için kamusal bir sahne sunmaktadır. Sosyal etkileşime bambaşka bir boyut kazandıran sokak pazarlarıysa unutulmamalıdır. Yüzünüze kocaman bir gülümseme yapıştırmaya ve böylesi ilginç insanları ve mekanları barındırdığı için dünyaya teşekkür etmek için yeterlidir.

6- Riverwalk, San Antonio Texas
Riverwalk kesinlikle bir turist mıknatısıdır ama bunun sizi kandırmasına asla izin vermeyin. San Antonia’lılar buraya gelmektedir. En etkileyici olan şeyse Teksas’ın en sıcak ve en rutubetleri günlerinde dahi insanların Riverwalk’a gelmeyi tercih etmesidir. Suyun ve gölgenin serinletici etkisi tek nedendir. Bütün bunların yanı sıra bu kadar güzel bir yapılanmanın ve etkileyici kalabalıkla çevrelenmişken neden sıcak için endişelenelim ki?

7- Islands Brygge’deki İnsanlar Parkı Kopenhag Danimarka
İnsanlar Parkının çekiciliği basit otantikliğinde yatmaktadır. Kayık, havuz ve toplum karşılaşma hizmetleri gibi halk tarafından istenen yeni aktivitelerin oldukça sade olan alana aşama aşama eklenmesi sayesinde organik olarak büyümüştür. O kadar başarılı olmuştur ki, yakın bir tarihte altı tane daha yapılacak. Fırsat verildiğinde çok daha uzaktan büyük bir etki yaratabilecek şeklide Kopenhag’ın bu yeni parkların yapımında önceliği su kenarındaki yeni Opera Binası ve kütüphane gibi önemli kamusal binaların yanına vermesi gerekmektedir.

8- Main Beach Park, Laguna Plajı Kaliforniya
Laguna Plajı, ortada ana yol olmasına rağmen kent merkezinin suya nasıl bağlanabileceğinin etkileyici bir örneğidir. Onun Main Beach Parkı kent merkezinden yürüyerek erişilebilmektedir çünkü peyzajlandırılmış ortasıyla otobanda trafik sakinleşmiştir. Basketbol ve voleybol sahaları, oyun yapıları, rekreasyon merkezi ve piknik ve oyun için çim alanlarıyla geniş kaldırımıyla parkın kendisi her gün binlerce insanı çekmektedir. Sanatçı tasarımı bankları ve bol kamusal sanatıyla parkın etkinliği rekreasyon ve kültürün eşsiz bir birleşmesini sunmaktadır.

9. Ribeira Bölgesi, Porto, Portekiz
Tarihi bir bölgede bulunan Ribeira Bölgesindeki pek çok kamusal alan çağdaş malzemelerle ve hizmetlerle yeniden tasarlanmıştır. Yeni tasarım özellikleri, oldukça çekici, fonksiyonel ve kesinlikle gösterişli değilken, gruplar için bir dizi toplanma seçeneğini desteklemekte ve eylemler için bir çeşit esnek platform olarak hizmet vermektedir. Çoçuklar oynamakta, turistler kafelerde porto şarabı içmekte, eski arkadaşlar konuşarak etrafta dolanmaktadır. Yayalardan daha fazla önceliğe sahip olmayan araç kullanıcıları, mekanın içinden dar bir kanaldan engeller aşarak geçmektedir.

Bahsedilmeye Değer Diğer Mekanlar:

Kiya-machi River Walk, Kyoto, Japonya
Navy Pier, Chicago, Illinois
London Eye, Londra, UK
Docklands, Melbourne, Avustralya
Fisherman’s Wharf, San Francisco
Graslei, Ghent, Belçika
Rheinuferpromenade (Rhine Nehri Gezinti Yolu), Düsseldorf, Almanya
Artillery Parkı, New Orleans, Louisiana
Asafra Kumsalı, Alexandria, Mısır
Ortaköy Meydanı, Istanbul, Türkiye

Kaynak: PPS
Çeviri: Mimdap

 Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org