En İyi Kıyı Mekanları I |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
En İyi Kıyı Mekanları I
Share 14 Mart 2007

Sidney Limanından Venedik’in kanallarına, Coney Adasına buralar, suya nasıl geri dönebileceğimizi gösteren özel mekanlardır. Gerçek anlamda başarılı kentsel kıyıların gerçekleştirilmesi oldukça zordur. PPS çalışanları dünyanın çeşitli yerlerindeki deniz kenarındaki (Hong Kong, Vancouver, Miami, Atina), nehir kenarındaki (Londra, Paris, Buenos Aires, Detoit) ve sağlam göl kenarı kentlerdeki (Milwauke, Chicago, Clevaland, Zurich) 200’den fazla kentsel kıyıyı araştırmıştır. Bir bütün olarak başarılı bir kıyı bulabilmek fazlasıyla zorken, hemen hemen hepsinde umut vadeden bir unsur bulunmaktadır. Hangi kıyının dünyanın en iyileri arasında yer alacağına karar vermek üzere notlarımızı paylaşmak için oturduğumuzda iki kategori oluşturmak mantıklı geldi. Birincisi; yaya olarak kentin geri kalanıyla ne kadar iyi bir şekilde bağlandığına ve pek çok alanda kamusal aktivite çeşitliliğini ne kadar iyi devam ettirdiğine bakarak tüm kıyıyı dikkate alan “Kıyı Kentleri”dir. İkinci kategori su kenarındaki tekil yerlere ayrı ayrı bakan “Kıyı Mekanları”dır. Bu sıra dışı kamusal mekanları deneyimlediğinizde koordineli bir stratejiyle tüm kıyı mekanlarını daha fazla insanlara yönelik yapmanın ne kadar mümkün olabileceğini fark ediyorsunuz.

En İyi Kıyı Kentleri
Bu altı kent, neyin mümkün olabileceğini sunuyor. Bu kentler, onların en iyi değerlerini ortaya çıkararak kıyılarını toplumun daha geniş yaşamıyla birleştirmeye gayret etmektedir. Suyun kenarını keşfederek tüm kent hakkında fikir edinebilirsiniz.

1-Stockholm, İsveç

Adalar kenti olarak Stockholm’de kıyılar gerçekte kentin kalbidir ve zaman içerisinde Stockholm dönüştükçe insanların onu kullanmasına yönelik yeni ve farklı yollarla buralar zaman içerisinde uyarlanmıştır. Kıyı boyunca çok az yoğun trafik yollarıyla yürüme ve bisiklete binme faaliyetleri, insanların kıyı şeridi boyunca yer alan bir dizi cazibeyi keşfetmesine imkan vererek büyük bir zevk haline geliyor. Stockholm’u farklı kılan şey insanları, Nobel ödüllerinin verildiği seçkin Kent Meclisi ya da harika Kungstradgarden (King’s Garden) gibi su üstündeki cazibelere çeken gezinti alanları ve meydanlardır. Daha sonra sudan ayrılmaya karar verdiğinizde, sizi kentteki bir başka cazibe noktasına götürmek için hazır olan bir başka yaya merkezli yol ortaya çıkmaktadır.
2. Venedik, İtalya

Amsterdam Kuzeyin ve San Antonio’da Batı Hemisphere’in Venedik’i olarak adlandırılabilir ama gerçek Venedik kendine hastır. Örnek kıyı kenti Venedik’in ünlü kanalları sokak peyzajını deniz peyzajı yapmaktadır; kentin bütün yaşamı su yollarının etrafında dönmektedir. Pek çok kentte yollar kentsel peyzajın en problemli boyutudur; Venedik’teyse yollar en güzel kısımdır. Aslında Venedik’te patikalarda kaybolmak, kenti deneyimlemenin en güzel yoludur. Her bir manzaranın hafızanızda sağlam bir iz bırakan bu derecede pitoresk bir yapılanmadaki zorluk daha çağdaş kentsel çevreler için hangi parçaların kullanılabileceğinin tanımlanmasıdır.

3. Helsinki Finlandiya

Baltık denizine çıkıntı yapan bir yarımadanın ucunda yer alan Helsinki’nin yoğun merkezi neredeyse tamamen kıyıdadır. Feribotlar, turist gemileri ve okyanus hatları için bölgesel transit merkezi olma rolünün yanı sıra kıyı; Pazar, park ve meydan olarak popüler bir toplanma mekanı olarak hizmet etmektedir. Güvenli ve sakin yollardaki bisiklet turu küçük kamusal mekanların etrafında gelişen çok sayıda mahalleden geçmenize imkan veriyor. Bu samimi toplum mekanları yine su kenarındaki daha büyük ölçekteki ana noktalarla tamamlanmaktadır. Bunların en iyisi ortadaki kıyıdır. Bir bakıma tüm yollar bu odak noktasına yöneltmektedir. İnsanlar buraya ulaşmak için içgüdüsel olarak küçük sokakların ve gezinti yollarının karışık ağını izlemekte ya da basitçe suyu takip etmektedir.

4. San Sebastian İspanya

Bask bölgesindeki komşusu Bilbao’nun medya hareketliliğine sahip olmasa da San Sebastian aslında olağanüstü bir kıyı sunuyor. Biscay koyunu kucaklayan güzel gezinti alanı, kentin bir ucundan diğer ucuna kıvrılan kıyıyı takip etmektedir. Yaya kullanımına uygun antik sokak planına bağlanan canlı kamusal mekanlarla işaretlenen bu kıyı, kentin merkezi gibidir.

5.Sydney, Avustralya

Dünyanın görsel olarak en etkileyici koylarından biri olan Sidney Limanı aynı zamanda gezinmek, tekne turuna çıkmak yada sadece oturup kitap okumak için mükemmel bir yerdir. Circular Rıhtımı, The Rocks ve Botanik Bahçesi gibi yerler, eşsiz kıyı atmosferinin yaratılmasında limanın kendisine gayet güzel oturmaktadır. Stockholm’de olduğu gibi Sidney’in kıyı alanlarına da en güzel feribotla ulaşılmaktadır. İnsanlar su aracılığıyla toplandığında çevrede çok daha fazla zaman harcamakta ve kıyıda çok daha fazla şey yapmaktadır. Sonuç; sonunda insanları kolaylıkla günlerce meşgul edebilecek çok çeşitli aktivitelerden keyif alan insanların sürekli hareketliliğidir.

6. Hamburg Almanya

Elbe’nin Kuzey Denizine döküldüğü deltada yer alan endüstriyel bir kıyıya evsahipliği yapan Hamburg; Avrupa’nın en büyük limanlarından birisidir. Dişli karakterine rağmen kıyıyı kent merkezine bağlayan manzaralı bir gezinti alanıyla kıyı erişilebilirdir. Hamburg; çalışan kıyılarla kentlerin ekonomik aktiviteye müdahale etmeden nasıl aktif kamusal mekanlar yaratabileceğinin en iyi örneğidir.

Bahsetmeye Değer Mekanlar:
Baltimore, Maryland
Chicago, Illinois
Montreal, Kanada
Nice, Fransa
Porto, Portekiz
Rio de Janeiro, Brezilya
San Francisco, Kaliforniya (Kuzey Kıyısı)

Kaynak: PPS
Çeviri: Mimdap

 Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org