Mercedes Benz Müzesi - Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Mercedes Benz Müzesi
Share 21 Haziran 2006

Mimar: UN Studio

“Bina, contrapposto dolu bir heykel gibi kıvrılarak dönmektedir: böylece şimdi nesneleri ve insanları görebilirsiniz şimdide göremezsiniz.”
Ben van Berkel

Yeni Mercedes-Benz Müzesi, B14 otoyoluna bitişik olarak Stuttgart’ın girişinde yer almakta ve 160 araçtan oluşan Mercedes-Benz tarihini gösteren koleksiyonunun sergi alanı, müze dükkanı ve gök-lobisini barındırmaktadır.

Ziyaretçiler yukarıdan aşağıya doğru ilerlemektedir. Avlunun tepesine doğru üç asansörden biri ile gerçekleştirilen yukarı çıkışta ziyaretçilere ön multimedya sunuşu gösterilmektedir. Asansörler, ziyaretçilerin içinden, avlu duvarına yansıtılan Mercedes Benz tarihini görebildiği göz seviyesindeki geniş açıklıkla kapsüllere benzemektedir.

Ziyaretçiler en üstteki başlangıç noktasında, iki spiralden biriyle aşağıya doğru ilerleyebilirler: İlk zincir bağlantısı Mercedes Benz tarihinin ikincil gösterisi olan Efsane Odasına, ikinci zincir ise araba ve kamyon koleksiyonuna bağlanmaktadır.

İki yörünge, DNA helezonunun sarmalları gibi devamlı olarak birbiri ile karşılaşmakta ve ziyaretçilere yörünge değiştirmeyi imkanlı kılmaktadır.

Müze mekanının iki farklı tipinin birbirinden tamamen farklı iki karakteri bulunmaktadır. Efsane Odaları korunaklı ve yapay ışıklandırmalı tiyatroya ait mekanlardır. Onlara girmek, sahneye çıkmaya benzemektedir. Koleksiyon odaları gün ışığına açılmış ve geniş panaromik pencerelerle çevrilmiştir. Koleksiyonun iki yüzü; araba ve kamyonlar en üst katta arabanın icadına adanmış bir teşhirde yer alan en eski araçla başlayarak tematik olarak organize edilmiştir. Efsaneler kronolojik olarak düzenlenmiştir. Ama bu kronoloji katı bir kronoloji değildir: ziyaretçiler zaman bölgeleri arasında serbestçe geçiş yapabilmektedir. Yön bulma ve uyum sezgisel ve bireyseldir: organizasyon, ziyaretçilerin belirli bir teşhir yada programa yöneldiklerinde izlemekte ya da ayrılmakta özgür olduğu rasyonel bir çerçeve sunmaktadır.

“Mercedes Benz Müzesinin yapısı tirfile dayanmaktadır. Yonca yaprağı yapısı matametiksel olarak, merkezde üçgensel bir boşluk bırakarak 3 üst üste çakışan daireden oluşmaktadır. Yarım daire katlar merkez avlu çevresinde, çift ya da tek yükseklik arasında değişen yatay platolar oluşturarak dönmektedir. Mekansal olarak karmaşıktır: tirfili müzeden göremezsiniz. Güçlü bir tasarım modeli kullanarak altyapı, sergi mekanları, program ve hatta yapı hakkındaki fikirlerimizi organize ettik. Kronolojik olarak sıralanmış bir sergide yukarıdan aşağıya doğru hareket ederken ziyaretçilerin binanın kenar hatlarını bir zaman makinesi gibi nasıl kullandığı fikrine baktık. Takip ettiğiniz hat, çizgi, yüzey ve hacim arasındaki ayrımı bulanıklaştırarak bir duvara sonra tavana, sonra mekana dönüşmektedir.”
Ben van Berkel

UN Studio van Berkel & Bos, 2003’te düzenlenen bir yarışmada birincilikle ödüllendirilmiştir.
Tamamlanma: Mayıs 2006
Toplam Alan: Yaklaşık. 53,000 metrekare
Taban Alanı: 4,800 metrekare
Sergi Mekanı: 16,500 metrekare
Müşteri: Daimler Chrysler Immobolien (DCI)
Mimarlar:
Tasarım: UN Studio
Ben van Berkel
Caroline Bos
Tobias Wallisser
Yapım: UN Studio with Wenzel + Wenzel,
Yapı: Werner Sobek Ingenieure
Geometri: Arnold Walz

Kaynak: Arcspace

2 Yorum
  1. […] Giriş ücreti 8 Euro. Müze Pazartesi günleri hariç 9.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.Müze mimarisini merak edenler (buraya) […]

    Stuttgart Gezi Notları.3 | Doktorun Gezi Rehberi | 1 Mart 2017

  2. […] günleri hariç 9.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.Müze mimarisini merak edenler (buraya)Müzeye yarım günden fazlasını ayırmanız gerekiyor.Binaya ilk girdiğinizde sizi bir […]

    Stuttgart – Gezi Notları.2 – Doktorun Gezi Rehberi | 20 Temmuz 2019


Yorum yazmak için


Afet yasası kısa süre önce çıkmıştı. Bu yasa kapsamında Antakya ile Defne ilçelerinde 207,35 hektarlık kısım REZERV YAPI ALANI ilan edildi. Bahsedilen iddiaya göre, Antakya ile Defne’de 207,35 Hektarlık Rezerv alanı 50.000 kişinin mülksüzleşmesi mi demek oluyor? 

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org