Çelik Ağaç Evi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Çelik Ağaç Evi
Share 30 Haziran 2006

Mimar: Jls Design

Jls Design’dan mimar Joel Sherman için, tatil zamanlarının çoğunu geçirdiği ve yerel mimarisini “ayı – geyik- balık- motifi ile ahşap kulübelerden oluşan Lake Tahoe bölgesinde bir müşterinin gelip ondan gelenekselliğin dışında bir konut tasarlamasını istemesi hiç beklenmedik bir şeydi. Sherman, “insanlar çoğu zaman uydurma bir nostaljiye takılıp kalmaktadır” ve “sonuç vanilya kutusuna yapıştırılmış yapay bir cephedir” demektedir. Stal tre Hus’ın (çelik ağaç evi) inşası ile, 6.000 konutluk bir gelişmenin ortasında mimar ve müşterisi, bu pahalı konut pazarında peyzaja oturan modern tasarımlar yaratmanın mümkün olduğunu kanıtlamıştır.

17X36m ölçülerindeki dar arsa, bir kenardan aşağıya doğru düşmektedir. Sherman, alanın doğal konturları ile savaşmaktansa, bu aşağıya inen eğimi tasarımın ana unsuru olarak kullanmıştır. Mimar, “genelde insanlar doğal çevreye âşık olur, sonra ağaçları keser ve çevreyi değiştirir” demektedir. Ağaçları yerle bir etmek ya da dağı oymak yerine Sherman düşeye sıvalı kulelerin, konutun kütlesini destekleyerek çevredeki ağaçların saçaklarından sarkarak araziden aşağıya indiği bir plan oluşturmuştur.

 

240m2’lik konutun en büyük kısmı garaj, mimari programın içinde ustaca tasarlanarak, sojiye benzeyen opak kapıların arkasına saklanmıştır. Garaj ile aynı seviyede, ahşap döşeme konutun ana girişine yönlendirmektedir. İçeriden çatı arasındaki ana yatak odasına, ana banyoya ve özel verandaya ve garaj giriş mümkündür. Cam ve çelik kaplı merdiven boşluğu, iki yatak odasının, oturma odasının, mutfağın ve yemek odasının bulunduğu alt kata erişimi sağlamaktadır.

Sert geçen kışlardan dolayı çatıya büyük önem verilmiştir. Çevredeki konutların büyük bir kısmı, dik eğimli çatıyı kullanmıştır. Ancak Sherman modern düz bir alternatifi seçmiştir. Stal Tre Hus’un çatısı feetkare başına 300pound kar eritebilmektedir ve Sherman’ın belirttiği gibi “kar büyük bir izolasyon yaratarak sonlanmaktadır”

İç ve dış mekânların birleştirilmesi hem müşteri için hem de mimar için oldukça önemli olmuştur – Tazmanya kırmızı meşe zemin, kiraz ağacı marangozluk işlerine, sekoya ağacı sıva kulelere karşı yerleştirilmiştir. İç ve dış mekânların kaynaştırılmasında bir diğer unsurda şeffaflığın kullanımı olmuştur. Sherman, sadece büyük şeffaf cam paneller ve cam köşeler kullanmamış aynı zamanda iç mekânları konutu kullananların çeşitli konumlardan dışarının manzarasına ulaşabileceği şekilde tasarlamıştır.

Stal Tre Hus, mimar ve müşterisinin ortak çabasının bir ürünüdür. Mimar, başarılı bir şekilde alana modern tasarım hassasiyetini getirmiştir.

Kaynak: Architectural Record

1 Yorum
  1. çatıda uygulanan izolasyon yöntemini , daha geniş açıklayıcı bilgileri ve uygulama örnekleri varsa gönderebilirmisiniz?teşekkürler

    mehmet aydemir | 3 Ocak 2008


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu