Phaeno Bilim Merkezi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Phaeno Bilim Merkezi
Share 6 Nisan 2006

Mimar: Zaha Hadid

“Üzerindeki bir nesne ile birlikte kentsel bir alan yaratmak, bizim için ender bulunan bir fırsattır”
Zaha Hadid

ICE tren raylarının üstünde Wolfsburg’ın merkezinde yer alan bilim merkezi, hem Aalto, Scharoun ve Schweger tarafından tasarlanan önemli kültürel binalarının oluşturduğu zincirin bitiş noktasını oluşturmaktadır, Volkswagen Fabrikası ve Autostad’ın olduğu Mittelland Kanal’ın kuzey kıyısı ile bağlantı kurmaktadır.


Binanın ana hacmi, zeminde büyük ölçüde şeffaflık ve porozite yaratmak sağlamak için bir dizi beton koninin üzerinden yeryüzünden yukarıya yükselmektedir.

Bu dikkati çeken alan, hafifçe yükselip alçalan tepeleri ve vadileri çevresindeki alana uzanan yapay bir peyzajla yeni türde bir kentsel mekan haline gelmiştir

Yürüyen merdivenlerin ziyaretçileri ana kata çıkardığı müze girişi kitap dükkanı ve tiyatro gibi fonksiyonel mekanlar, beton konilerin içine yerleştirilmiştir.

Alanda her yönden gelen Araç ve yaya trafiği yanlara doğru çekilerek yapay olarak konumlandırılmış peyzajın ve binanın içinden geçerek arayüzünü oluşturmaktadır. Bu birlikte dokuma şehir ve binanın eşsiz bir birleştirilmesini yaratmıştır.

Mevcut köprün camlı kurt kovuklarına benzeyen uzantıları, hem sergi salonunun dışarıdan görünmesine hem de içeriden dışarıyı görmeye imkan vererek binanın içinden geçmektedir. Ana galeri mekanında HAdid yapay krater benzeri bir peyzaj yaratarak sergi mekanında farklı seviyelerden diyagonal görüntülere izin verirken, çıkıntı hacimler diğer fonksiyonları barındırmaktadır. Koniler, gizemli dinamik mekanlar yaratarak dışarısı ile bağlantı kurmaktadır.

Phaeno’nun amacı, doğa bilimi ve teknoloji dünyasını, yeni yaklaşımlara, kendi keşiflerini yapmadaki çekiciliğin yeniden farkına varılmasına açmaktır. Mimari ziyaretçileri kapsayarak, tekrar ve tekrar şaşırtan perspektiflerle ve beklenmedik ilişkilerle neredeyse canlı iç mekanına hemen hapsetmektedir.

Phaeno, Avrupada kendi kendine sıkışan betonla (SCC) yapılmış en büüyk bina olma özelliğine de sahiptir. Bu yeni tipteki beton olmadan, Phaeno’nun bu kozmopolit formlarına ulaşmak oldukça zor olurdu.

Toplam alan: 12, 631m2
Tamamlanma tarihi: 2005

Kaynak: Arcspace


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org