Yavuz Özcan Parkı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Yavuz Özcan Parkı
Share 12 Aralık 2005

Antalya kentiçinde, falezlerin üstünde, tarihi kent merkezini, şimdiki yat limanını karşıdan gören, Akdeniz’in eşsiz manzarasına açılmış bir dinlenme, seyir yeri; Yavuz Özcan Parkı.

Yavuz Özcan Parkı ismi verilen bu park aslında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından son on yıl içinde kente kazandırılmış kamusal alanlardan biri.

 

Eski Antalaya Devlet Hastanesi’nin ve bahçesinin konumlandığı bu eşsiz manzaralı bölge, yıllar önce hastanenin daha büyük bir yere taşınması sonucunda yıkılmış, falezlerin üzerindeki bu alan ise park olarak düzenlenmiştir.

Bu park, Antalya’nın en önemli merkezi Cumhuriyet Alanı’ndan batıya giden Konyaaltı Caddesi üzerinde, Güllük Caddesi birleşimindeki önemli bir düğüm noktasının denize açılan bölgesinde başlar. Deniz manzarasının 40 metre kadar yükselen falezlerin üzerinden izlenebildiği bu park açıkçası doğal hoşluğunun yanı sıra açıkçası, bu sayfalarda örneklerini sergilediğimiz dünyanın önemli kamusal alanlarıyla yarışabilecek bir nitelik göstermektedir.

Deniz ve su şehri olan Antalya için su ögesinin park tasarımında öne çıkarıldığı izlenmektedir. Böylece hem deniz ile kamusal kullanım alanındaki su birleştirilmekte hem de ağırlıkla sıcak bir mevsime sahip olan Antalya’da suyun serinletici işlevinden faydalanılmış olmaktadır.

Su yüksekten aşağıya doğru çeşitli şekillerde akıtılmata, küçük şelaleler, köprüler ile dolaşım alanlarında gezdirilmektedir.

Girişten hemen ulaşılan anfi tiyatronun kenarlarından kaskatlı havuzlarla su taşınmaktadır.

Anfi tiyaro açık hava gösterilerine, festival etkinliklerine ve çeşitli performanslara cevap verebilecek ölçekte düşünülmüş.

Kaskatlı havuzlar

Toplumun denizle, doğal güzellikle buluşturulmasını hedefleyen bir yaklaşımla düzenlenmiş olan park, dinlenme, aktivite sergileme, küçük alışveriş yapabilme, kahve-çay içebilme olanaklarını birleştirmiş görünüyor.

Anfi Tiyatro sahnesinden körfeze bakış…

Havuzlarda ördekler…

Dinlenme alanları…

Karşıda eski liman, Kaleiçi, Mermerli…

Kullanım ve bakım konularında kimi küçük eksiklikleri barındırsa da Antalya Yavuz Özcan Parkı yaşam alanlarında kamusal kullanım yaratmaya iyi örnek oluşturan bir özelliktedir.

Oturma grupları çok sayıda Antalyalının ve turistin dinlenmesini sağlar.

Seyir terasları ve Akdeniz Bölgesinin Palmiyeleri parka otantik havasını vermektedir.

Antalya Valiliği Özürlüler Merkezi de Yavuz Özcan Park alanı içinde bulunuyor.

Park girişinde bulunan tabela ve parkın peyzaj-yerleşim şeması izleyicilerine bilgi verirken uluslararası örneklerine yaklaşmış.

Yönlendirme levhalarından bazıları…

Satış yerleri, gazete-kitap barakaları.

Mimdap

13 Yorum
 1. yavuz özcan ismi nerden geliyor bilgilendirirseniz sevinirim.parkta hiçbir tanıtıcı yazı yok ayrıca ayrıca park çeşitli yerleri tuvalet gibi kulanılıyor.manzarası güzel ama çalışma yapılıp gezinme yerleri
  ve banklar çoğaltılması lazım yeri ve konumu çok güzel şimdiden çok teşekkür ederim. saygılarımla

  Anonim | 15 Kasım 2008

 2. kamusal alanlardan iyi bir örnek bence. Antalya için gerekli üstelik. aynı zamanda eşsiz bir manzara var zaten. demek biraz düşününce olabiliyor.

  zehra altınbaş | 15 Aralık 2008

 3. biz gençler neden yokuz biz oranın neşesıyız:24 saat ordayız.yunus polisleri bizi kovar biz gene geliriz çünkü o park çoqqqqqq guselllll..
  ÇAKIR.

  ÇAKIRR | 5 Mart 2009

 4. katılıyorum size o park gerçekten yerleşimiyle ve konumuyla çok güzel ve iyi de kullanılıyor

  özgür | 13 Haziran 2010

 5. Antalya için çok şirin ve bol manzaralı bir kamusal alan. Değerini bilmek gerekir.

  Ertuğrul | 3 Kasım 2010

 6. çok özlüyorum oraları yine geleceğim

  çorumluyuz heri | 24 Haziran 2011

 7. Çok güzel bir park ve manzarasıyla dünyanın en müthiş yerlerinden birinde kurulmuş, donatılarıyla da kamusal alan karakterinde .

  Osman Çoban | 25 Kasım 2011

 8. Yavuz Özcan 1990 yılında metin kasapoglu ile birlikte geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu hayatına kaybetmiş Antalya’nın sevilen ve sayılan siyasi kimliklerinden biriydi. Parkın girişinde kendisi ile ilgili bilgilerinde yazılması doğru olur, yeni nesilde tanımalı kendisini.

  Anonim | 19 Şubat 2013

 9. 8nci yorumu yazan kim acaba ? ismini öğrenebilirmiyim

  hasan | 3 Mart 2013

 10. Sevgili Antalyalılar Büyükşehir belediyesi işbirliğiyle 3-7 Mayıs 2013 tarihleri arasında Mardin ilindeki ÇATOM Çok Amaçlı Toplum Merkezi) el sanatları sergisi açılacaktır.Mardinin kültürünü yansıtan el sanatları sergimize hepiniz davetlisiniz.

  leyla | 13 Nisan 2013

 11. sergimiz tabiki Antalyanın muteşem parkı Yavuz Özcan parkında olacaktır.

  leyla | 13 Nisan 2013

 12. O parkın bir bölümünün Hala milli emlak , yani hazineye ait olduğu, ve Büyük şehir Belediyesinin ilgisizliğinden , bir bolümünün Belediyeye ait olmadığından. Yavuz Özcan park taksi çalışanları , yani oradaki kayıtlı teksiciler yıllardır, O parkın tapusu Belediyeye devrolmadığı için Taksiciler , Defterdarlığa Ecrimisil ödüyorlar. Sayın Başkananın dikkatine.

  Celal şimşir | 26 Ekim 2017

 13. O park öyle bir yerde ki, dünyanın en iyi coğrafyalarında tam körfeze bakan müthiş bir düzlemde. Antalya aslında parklarıyla ünlüydü, Karalioğlu Parkı mesela. Şimdi artan nüfus için bu parkların da çoğaltılması lazım.

  Güngör Şekerci | 28 Ekim 2017


Yorum yazmak için


DHİM istatistiklerine göre İstanbul Havalimanı’nı bu yılın ilk 10 ayı 20 milyon yolcu kullandı. 12 milyon yolcu pandemi öncesi kullanırken, pandemi sonrası 7 aylık zaman dilimin yalnızca 8 milyon yolcu İstanbul Havalimanı’nı kullandı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu